İzmir’de gözaltına alınan Kürt yönetmen Selamo’nun dosyasına gizlilik kararı

8 Şubat’ta İzmir’de gözaltına alınan Kürt yönetmen-oyuncu Selamo’nun dosyasına gizlilik kararı getirildi. Selamo’nun savcılık kararıyla dört gün gözaltında kalacağı öğrenildi


Fotoğraf: bianet

Kürt yönetmen-oyuncu Selamo (Abdülselam Kılgı), 8 Şubat 2022’de İzmir Havaalanı’nda gözaltına alındı.

bianet’ten aktarılan haberde, Almanya’dan Mardin’e aktarmalı uçuşu sırasında İzmir Havaalanı’na ulaşan Selamo’nun İstanbul’da yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alındığı bildirildi. İzmir Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’nde tutulan Selamo’nun dosyasına gizlilik kararı getirildiği de öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hakkında dört gün gözaltı kararı verdiği Selamo’nun avukatları bianet’e açıklama yaptı. İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin sanatçı hakkında Aralık 2021 tarihinde yakalama kararı çıkardığını öğrendiklerini ve sanatçının “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla gözaltında tutulduğunu kaydettiler.

SELAMO (ABDÜLSELAM KILGI) KİMDİR?

Yönetmen, oyuncu, senarist, şair Selamo (Abdülselam Kılgı), 48. Antalya Film Festivali’nde dört ödül alan Meş (Yürüyüş) filminin senaristlerinden ve başrol oyuncularından biri. Asasız Musa filminde de rol aldı. Kürt gazeteciler ile ilgili uzun metrajlı bir filmin senaryosunu yazan Selamo’nun, filmin çekim çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlamayı planladığı öğrenildi.