Van’da polis Kürtçe şarkıya izin vermedi

Van’da Kürtçeye yönelik baskıları protesto etmek bir araya gelen çok sayıda kişi Kürtçe şarkılar söyledi. Etkinliğe izin vermeyen polisler şarkılarla ve ıslıklarla protesto edildi


Fotoğraf: MA

İstanbul Beyoğlu’nda polisin sokakta Kürtçe müzik yapan sokak sanatçılarını engellemesini protesto amacıyla Van’da yapılmak istenen etkinlik polis tarafından engellendi. Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre polisler valiliğin yasak kararını gerekçe gösterip dağılmasını isteyince Kürtçe şarkılarla ve alkışlarla protesto edildi. Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Van İl Örgütü yöneticilerinin de bulunduğu grup erbane eşliğinde halay çekmeye başlayınca polis tarafından çembere alındı.

Polisin tutumuna tepki gösteren HDP Van İl Örgütü Eşbaşkanı Handan Karakoyun, Kürtçe dili üzerindeki engellemelere dikkat çekti. Konuşması sık sık polis megafonuyla engellenen Karakoyun, “Dilimiz kimliğimizdir, varlığımızdır” diyerek, polise tepki gösterdi. Grup, polisin tutumunu söylediği Kürtçe şarkılarla ve ıslıklarla protesto etti ve eylemi sonlandırdı.