Kürtçe şarkıya ‘örgüt propagandası’ davası

Mardin Nusaybin’deki bir çocuk şenliğinde Kürtçe şarkı söyleyen Mezopotamya Kültür Sanat Derneği’nin üç üyesine ‘örgüt propagandası yaptıkları’ suçlamasıyla dava açıldı


Kaynak: MA

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 15 Kasım 2021’de Mezopotamya Kültür Sanat Derneği tarafından palyaço gösterisi, tiyatro ve Kürtçe şarkılar eşliğinde bir etkinlik düzenlendi. Etkinliği gerçekleştiren dernek üyelerinden bir çocuk şenliği düzenleyen Abdullah Ayav, Vesile Yüksel ve Ruken Aslan, 27 Kasım’da Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Artı Gerçek’in haberine göre Yüksel, Ayav ve Aslan dört gün gözaltında tutulduktan serbest bırakıldı. Yürütülen soruşturma sonucunda haklarında “örgüt propagandası yaptıkları” gerekçesiyle dava açıldı. Davanın ilk duruşması 18 Mart 2022’de Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

ETKİNLİKTE SÖYLENEN ŞARKI SUÇ SAYILDI

Dernek üyeleri Abdullah Ayav, Vesile Yüksel ve Ruken Aslan hakkında açılan dava iddianamesinde üyelerin, yapılan şenlikte çocuklarla söyledikleri şarkının sosyal medyada paylaşılan bölümü suç sayıldı. İddianamede, Awaza Çîya’nın Awazek tê ji Rojava parçasının bir bölümü Türkçeye çevrildi ve “örgüt propagandası” suçuna gerekçe gösterildi. Parçanın çevrilen bölümü şöyle:

“Bir ezgi geliyor Rojava’dan, Kürdistan devrimidir, görünüşleri asildir, cenkleri günün aşığıdır, gün Rojava’dan yükseldi, buğday ve sümbül kalktı artık, zor yılların emek ve hayfı, halkı başkaldırdı, egemenlerin engelini tanımıyor, özgürlüğe doğru akıyor, işte bu gün yenileniyor, asil Kürdistan tarihi, Kürt milletine çıkın özgürleşiyoruz, ya ölüm göreceğiz ya da Kürt yaşamı, ah Kürt milleti, ah Kürt milleti, yaşam ülkesinin cenneti, insan düşüncesi aşılıyor, günün aşkıyla ısısıyla, varlığın egemenliği örgütleniyor, Kürdistan’ın kalbine veriyor, bu amacın kahramanları, adım adım büyüyor, Kudretin devrimine akıyor.”