Selçuk Bayraktar’dan gazeteci Mustafa Sönmez’e tazminat davası

Selçuk Bayraktar ve yöneticisi olduğu Baykar Makine Sanayi, gazeteci Mustafa Sönmez’e 2019’daki bir paylaşımını gerekçe göstererek 100 bin liralık tazminat davası açtı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar ve insansız hava araçları (İHA) üreten Baykar Makine Sanayi, gazeteci/yazar Mustafa Sönmez’e tazminat davası açtı. Toplamda 100 bin lira tazminat istemiyle açılan davada Sönmez’in 24 Ekim 2019’da attığı tek bir tweet gerekçe gösterildi.

Sönmez, bir paylaşımında Selçuk Bayraktar’ın sözlerini aktararak “Kim kazandı kim kaybetti bilançosu yapılırken, kazananlar arasında TSK’ya, patronu kayınpederine, bol bol silah, mühimmat satan damadı unutmayın. İyi kazandı” diye yazmıştı.

bianet’te yer alan habere göre Bayraktar’ın avukatları Abdullah Demirhan ve Serkan Kaya İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda Sönmez’in paylaşımlarıyla gerçeğe aykırı haber yayarak müvekkillerinin ‘kişilik haklarını zedelediğini’ ve ‘hakaret ettiğini’ iddia etti. Bayraktar’ın avukatları Sönmez’in ifadesinin ‘toplumun her kesiminde müvekkile karşı oluşan teveccüh, saygınlığı zedelemek, müvekkillerin itibarını ayaklar altına almak maksadı’ taşıdığı iddiasında da bulundu.

Sönmez’in müvekkillerinin kişilik haklarına zarar verdiğini iddia eden avukatlar, İHA’ları halkın gözünden düşürme kastı taşıdığını iddia etti ve Baykar Makine Sanayi için 40 bin TL, Selçuk Bayraktar içinse 60 bin olmak üzere toplamda 100 bin manevi tazminat talebinde bulundu.

Mustafa Sönmez, Selçuk Bayraktar’ın kendisine dava açtığını “Damat 2, yani Selçuk Bayraktar, bir twitter mesajımla ilgili 100 bin liralık tazminat davası açmış. Tweet aşağıda. Bu ne ifade, medya özgürlüğüne tahammülsüzlüktür! Damat olmasan o yargı şikayetini dikkate alır mıydı? Kaskını çıkar, copunu bırak, delikanlı kimmiş, bir bakalım” diye yazarak kamuoyuna duyurdu