Sanatçılara destek fonunun bir kısmı ‘korsanla mücadeleye’ ayrılmış

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ‘Özel Kopyalama Harcı’ fonunda bulunan paranın salgından olumsuz etkilenen sanat kuruluşlarına destek amacıyla neden verilmediği soruldu


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ‘2020 Nisan ayı itibarıyla biriken özel kopyalama harcı miktarına ve salgın süresince kültür sanat sektörüne yapılan desteklere ilişkin’ başlıklı bir soru önergesi yönelterek bakanlığa fonun niçin kullanılmadığını sordu. İlgezdi ayrıca bakanlığın ‘Özel Kopyalama Harcı’nda bulunan 320 milyon liranın salgından etkilenen sanatçılar için kullanılması gerektiğini belirtti.

Soru önergesini yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, salon işletmecilerine destek sağlamanın ve kültür sanat camiası için fon oluşturulmasının mevzuat gereği mümkün olmadığını belirtti. İlgezdi’nin fonla ilgili sorusuna bakan Ersoy tarafından verilen yanıtta ise “Bakanlık faaliyetlerinde kullanılan tutarın önemli bir kısmı korsanla mücadele amacıyla illerde oluşturulan denetim komisyonlarında ve Bakanlığımızın ilgili birimlerinin kültürel ve sanatsal projelerinin finansmanında kullanılmıştır” cevabı verildi.

“BAKANLIK BAHANELER UYDURULUYOR”

Odatv’de yer alan bir haberde bakanlıktan gelen bu yanıtı eleştiren İlgezdi, “Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Sanat camiası kan ağlıyor. En son mekanların 22’de kapanma zorunluluğu ile az sayıda iş yapan müzisyenler de işlerinden oldu. Sanat camiası bu kadar zor durumdayken eldeki hazır fonu sanatçılar için harcamayan bakanlık bahaneler uyduruyor. ‘Yönetmelikte yok parayı sanatçılara veremeyiz’ demek yerine yönetmeliğe bir madde eklersiniz olur biter. 27 Aralık 2019’da yani 11 ay önce yönetmeliğe bir ek yapılarak paranın harcanabileceği yerlere ‘Kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla salon veya bina kiralanması, satın alınması veya yaptırılmasına ilişkin giderler’ eklendi. İstedikleri harcama için yönetmelik değiştiren bakanlık, konu sanatçılar olunca sorunları duymazdan geliyor” dedi.