Demirtaş’ın kitabı ‘örgüt üyeliğine’ delil oldu

Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde yazdığı Devran isimli öykü kitabı, Bitlis’te gözaltına alınıp serbest bırakılan Necmettin İşlek hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ suçlamasıyla açılan davada delil olarak gösterildi


Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinden yazdığı Devran isimli öykü kitabı ‘örgüt üyesi olmak’ suçlamasıyla açılan davada delil olarak gösterildi.

Bitlis’te yaşayan Necmettin İşlek, 25 Temmuz 2019’da evine yapılan baskınla gözaltına alındı. İşlek, dört günlük gözaltı sürecinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. İşlek’in evine yapılan baskında hakkında toplatma kararı bulunmamasına rağmen Selahattin Demirtaş’ın kaleme aldığı Devran isimli kitaba da el konuldu.

KİTABIN SAYFALARI DA İDDİANAMEDE

bianet’in haberine göre, gözaltı sonrasında el konulan kitap, emniyet müdürlüğü tarafından yapılan incelemenin ardından dosyadaki deliller arasında gösterildi. Soruşturma sonunda hazırlanan ve İşlek’e ‘örgüt üyesi olmak’ suçlamasının yöneltildiği iddianamede, suçlamaya dayanak olarak Demirtaş’ın kaleme aldığı Devran kitabı da deliller arasında gösterildi.

Dosyada Devran kitabıyla ilgili değerlendirmenin yanı sıra kitabın kapak fotoğrafı ve 131 ile 135’inci sayfalarının da fotoğrafı iddianameye konuldu. İşlek hakkındaki iddianame Bitlis 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilirken, davanın ilk duruşması 19 Mart’ta görülecek.

İşlek’in avukatı Deniz Özaydınlı, halagazeteciyiz.net’e yaptığı değerlendirmede, müvekkilinin karşı karşıya kaldığı durumu “hukuki skandal” olarak değerlendirdi:

“Yüzbinlerce satan bir öykü kitabının örgüt üyeliği suçlamasına delil olarak gösterilmesi hukuki bir skandaldır. Hele ki güncel siyasetin gündem konusu olan bu yasal kitabın, örgüt üyeliğine delil olarak göstermesi ülkemizde ki hukukun bağımsızlığına ve tarafsızlığına bir kez daha gölge düşürmüştür.”

Özaydınlı, ayrıca avukatlık yaptığı Bitlis’te böylesi suçlamalarla çok sayıda kişinin tutuklandığını da söyledi.