Oyuncu Nilüfer Aydan’ın hapsi isteniyor

Oyuncu Nilüfer Aydan hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı


İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Ağustos ayında düzenlenen iddianamede, 80 yaşındaki Nilüfer Aydan’ın 2018’de sosyal medya hesabından suç içerikli paylaşımlar yaptığı şeklinde ihbar üzerine soruşturma başlatıldı.

Sözcü’den Hayati Arıgan’ın haberine göre iddianamede Nilüfer Aydan’ın sosyal medya hesabından 2016, 2017 ve 2018’de yaptığı 4 paylaşımın ‘Cumhurbaşkan’ını tahkir kastı’ ile yaptığı ileri sürülerek paylaşımların düşünce ve eleştiri özgürlüğünde değerlendirilemeyeceğini belirtildi.

Soruşturma kapsamında ifade veren Nilüfer Aydan ise sosyal medya hesabının kendisine ait olduğunu ancak FETÖ/PDY övgüleri içeren bir paylaşımının olmadığını belirtti.

Yaşından dolayı ve teknolojiyi de yeterince bilmediğinden bazen parkta otururken herhangi bir şey yazdıracağı zaman orada bulunan gençlere paylaşımlarını yazdırdığını belirten Aydan, “Suça konu paylaşımları kendi cep telefonundan parkta oturan gençler tarafından yazılmış olabilir” dedi.

Sanatçının 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi. Önümüzdeki günlerde İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.