3-10 Şubat Sansür Gündemi

Gösteri ve etkinlik yasakları, gözaltılar, sanatta yeni alternatifler… 3-10 Şubat haftasının sansür gündemini ve sanatta yeni alternatifleri sizin için derledik


Gösteri ve etkinlik yasakları, gözaltılar, sanatta yeni alternatifler… 3-10 Şubat haftasının sansür gündemini ve sanatta yeni alternatifleri sizin için derledik.

  • Diyarbakır Cezaevi’nde TRT 2 bile izlenemiyor: TBMM Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu’nun 8 Kasım 2019 tarihinde Diyarbakır Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne gerçekleştirdiği ziyaretin ardından hazırladığı rapora göre çocuklara boya kalemi verilmiyor, Elif Şafak’ın “Mahrem” kitabı ve Gültan Kışanak’ın “Siyasetin Mor Rengi” kitapları da yasaklı.

 

  • Van’da 1177 günlük yasak: Van’da ilk olarak 21 Kasım 2016’da Valilik tarafından ilan edilen eylem ve etkinlik yasakları “milli güvenliğin sağlanması”, “kamu düzeni ve güvenliğinin korunması” gibi gerekçeler ile 1176 gündür uzatılıyor. Son olarak 8 Şubat tarihinde Valilik kararıyla eylem ve etkinlik yasakları 15 gün süreyle tekrar uzatıldı.

 

 

  • Türkiye’nin ilk Tiyatro Vakfı artık sahnede: Yaklaşık bir buçuk yıldır çalışmalarını sürdüren ve adını ilk kez Enka Sanat’ın ev sahipliğinde yapılan “Bize Bir Tiyatro Müzesi Gerek” başlıklı panelde duyuran Türkiye Tiyatro Vakfı, Aralık 2019 itibariyle kurulduğunu duyurdu. Ağırlıklı olarak tiyatrocu, oyuncu ve akademisyenlerden oluşan Kurucular Kurulu’nun başkanlığına Esen Çamurdan seçildi.

  • Grup Yorum için dayanışma için “Sanata Özgürlük” konseri: Açlık grevi eylemlerini ölüm orucuna çeviren Grup Yorum üyeleriyle dayanışma amacıyla etkinlik organize edildi. Grubun hapishanelerdeki üyelerinin tahliye edilmesi, İçişleri Bakanlığı tarafından haklarında çıkarılan yakalama kararlarının kaldırılması, konser yasaklarının ve İdil Kültür Merkezi üzerindeki baskıların son bulması talepleri mevcut.

 

  • Savcılık, Kavala, Yapıcı ve Aksakoğlu için müebbet istedi: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Davası’nda esas hakkında mütalaasını mahkemeye iletti. Savcılık, davanın tek tutuklu sanığı iş insanı Osman Kavala ile sanıklar Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı’nın ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi.

 

 

 

  • CNN Türk uçak kazasını sorduğu pilotu sansürledi: CNN Türk’ün Sabiha Gökçen’de pistten çıkan uçakla ilgili yaptığı yayına Emekli Savaş Pilotu Bahadır Altan telefon bağlantısıyla katıldı. “Ülke freni patlamış kamyon gibi…Proje üstüne proje üretme yerine biraz aklıselim olmak gerekiyor. Azıcık duralım.” sözleri üzerine sansürlendi.

 

 

  • Kazım Öz’ün duruşması görüldü: Yönetmen Kazım Öz hakkında 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası talebiyle, 2010 yılında DBP siyaset akademisi ve Gezi direnişine katılmak ve “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın ikinci duruşması Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Savcılığın deliller toplanmadan mütalaa vererek örgüt üyeliğinden ceza istediği duruşma avukatların itirazı üzerine 28 Nisan’a ertelendi.

 

 

  • Sayıştay raporlarında “sadeleştirme” adıyla sansür: Kamunun hesaplarını TBMM adına denetleyen ve tüm kısıtlamalara karşın çok sayıda usulsüzlük ve yolsuzluğu ortaya çıkartan Sayıştay’ın uzman denetçilerinin raporlarına “sadeleştirme” adı altında yeni bir format uygulanmaya başlandı. Birgün Gazetesi’nden Nurcan Gökdemir’in haberine göre, CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, bunun sansür anlamına geldiğini söyledi.