Grup Yorum için dayanışma: “Sanata Özgürlük” konseri

Bir süredir baskılara son verilmesi ve özgürlük talebiyle ölüm orucunda olan grup için 8 Şubat’ta çok sayıda aydın, yazar ve sanatçı sahnede olacak


Açlık grevi eylemlerini ölüm orucuna çeviren Grup Yorum üyeleriyle dayanışma amacıyla etkinlik organize edildi. Grubun hapishanelerdeki üyelerinin tahliye edilmesi, İçişleri Bakanlığı tarafından haklarında çıkarılan yakalama kararlarının kaldırılması, konser yasaklarının ve İdil Kültür Merkezi üzerindeki baskıların son bulması talepleri mevcut. 

Türkiye Yazarlar Sendikası’nın öncülük ettiği, “Sanata Özgürlük” konseri, 8 Şubat Cumartesi günü saat 18.00’da Bakırköy’deki Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde yapılacak. 

MÜZİK VE ŞİİRLE DAYANIŞMA

Yapılacak etkinliğe; Türkiye Yazarlar Sendikasi, Sanatçılar Girişimi, Sanat Meclisi ve Dünya Şiir Hareketi öncülüğünde yazarlar, şair, müzisyen ve çeşitli alanlarda sanatçılar, sanata ve aralarında Grup Yorum üyelerinin bulunduğu sanatçılara karşı baskılara son verilmesi için sanatın diliyle bir araya geliyor.

ÖLÜM ORUCUNDALAR

Tutuklu bulunduğu Silivri 9 No’lu Kapalı Hapishanesi’nde açlık grevi eylemini ölüm orucuna çeviren İbrahim Gökçek’in eylemi 232’nci gününde. Aynı taleplerle açlık grevi eylemini ölüm orucuna dönüştüren Helin Bölek’in eylemi ise 228. gününe girdi.