Savcılık, Kavala,Yapıcı ve Aksakoğlu için müebbet istedi

Gezi Davası’nda savcılık aydın, sanatçı ve aktivistler hakkında müebbetten 20 yıla kadar ağız cezalar istemiyle mütaalasını verdi, müebbet istenen tek tutuklu sanık Osman Kavala’nın tutukluluk halinin de devamı kararı çıktı


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Davası’nda esas hakkında mütalaasını mahkemeye iletti. Savcılık, davanın tek tutuklu sanığı iş insanı Osman Kavala ile sanıklar Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı’nın ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi.

Savcı Edip Şahiner’in imzasını taşıyan mütalaa ile Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verilmesi talep edildi.

ÜÇ SANIK HAKKINDA “HÜKÜMETİ ORTADAN KALDIRMA” İDDİASI

Mütalaada, “Gezi kalkışmasının enerjisinin azalmasından dolayı amaçsal birliktelik içerisinde olan sanıkların tedirgin olduğu, bu nedenle bizzat Mehmet Osman Kavala’nın talimatları ile Gezi kalkışmasının derinleştirilmesi ve tüm ülke sathına yayılması ve profesyonel eylemci yetiştirilmesi amacıyla toplantılar ve organizasyonlar yapıldığı anlaşılmıştır” denildi.

Savcılık, üç sanığın, diğer sanıklarla fikir ve eylem birliği içerisinde hareket edip “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçunu işlediğini öne sürdü.

DİĞER SANIKLAR İÇİN 15’TEN 20 YILA KADAR HAPİS

Mütalaada, sanıklar Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’nin ise iddia edilen suçun işlenmesine yardımcı oldukları gerekçesiyle 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

YURTDIŞINDAKİ SANIKLARIN DOSYALARININ AYRILMASI TALEBİ

Yurtdışında bulunan sanıklar Can Dündar, Pınar Alabora, Memet Ali Alabora, Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, Gökçe Yılmaz ve İnanç Ekmekçi’nin dosyalarının ayrılmasını isteyen savcılık, bu sanıkların da ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen kişilerle aynı eylemlerde bulunduklarını iddia etti.