20-27 Ocak Haftasının Sansür Gündemi

20-27 Ocak Haftasının Sansür Gündemi İşten çıkarmalar, haber yasakları, gözaltılar, yayın toplatma kararları… 20-27 Ocak haftasının sansür gündemini sizin için derledik. Bakur Davası Zaman Çizelgesi:…


20-27 Ocak Haftasının Sansür Gündemi

İşten çıkarmalar, haber yasakları, gözaltılar, yayın toplatma kararları… 20-27 Ocak haftasının sansür gündemini sizin için derledik.

Bakur Davası Zaman Çizelgesi: “Terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılanan Bakur filminin yönetmenleri Ertuğrul Mavioğlu ve Çayan Demirel 18 Temmuz Perşembe günü neredeyse üst sınırdan, 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bakur filmine yönelik davayı ve çevresindeki geliştirmeleri aktardığımız zaman çizelgesine sitemizden ulaşabilirsiniz.

Gazetecilerin Sarı Basın Kartları iptal edildi: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı aralarında Evrensel, BirGün ve Cumhuriyet çalışanlarının da bulunduğu çok sayıda gazetecinin sarı basın kartını iptal etti.

Telefonda ‘hükümeti eleştiren’ gazeteci gözaltına alındı: Muğla’da bir kafede telefonla konuşan gazeteci Y.K. ‘hükümeti eleştiremezsin’ denilerek polise ihbar edildi. Şikayet üzerine ‘devlet büyüklerine hakaret’ suçlamasıyla gözaltına alınan gazeteci emniyetteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Yazar Gülşen İşeri gözaltına alındı: Yazar Gülşen İşeri 2017 yılında BİMER’e yapılan isimsiz bir şikayet nedeniyle gözaltına alınıp serbest bırakıldı. Gazete Karınca’dan Bekir Avcı’nın haberine göre İşeri, İstanbul’da pasaportunu yenilemek için gittiği nüfus müdürlüğünde bugün sabah saatlerinde gözaltına alındı.

Freemuse ve P24, Türkiye yetkililerine tutuklanan Grup Yorum üyelerini serbest bırakmaları çağrısında bulundu: Susma Platformu ve P24 Bağımsız Gazetecilik Platformu olarak Freemuse ile birlikte, 16 Mayıs 2019’dan beri açlık grevinde olan tutuklu Grup Yorum üyelerinin serbest bırakılmaları, grup üyelerinin sanatsal ifade özgürlüklerinin kısıtlanmasının sonlandırılması amacıyla taleplerinin kabul edilmesi çağrısını yapıyoruz.

Yeni Akit gazeteci Erk Acarer’i hedef gösterdi!: Yeni Akit gazetesi, Birgün muhabiri Erk Acarer’i açıkça hedef gösterdi. “Birgün’ün uzun saçlı ahlaksız muhabiri haddini aştı!” ifadelerini kullanan gazetenin gerekçesi Acarer’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Elazığ depremi hakkındaki açıklamalarına tepki gösteren sosyal medya paylaşımı oldu. 

Deprem haberleri ve paylaşımlarına engelleme: Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Elazığ merkezli 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından “provokatif yorum ve haberler” için inceleme başlattığını açıkladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da, sosyal medyada yer alan bazı paylaşımlara yönelik soruşturma başlatılmıştı.

Yeni Demokrasi gazetesine toplatma kararı: Özgür Gelecek İçin Yeni Demokrasi gazetesinin 49’uncu sayısı hakkında, İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yasaklama ve toplatma kararı verildi. Karara gerekçe olaraksa gazetede yer alan haber ve yazılarda “PKK/KCK ve TKP/ML örgütlerinin propagandası” yapıldığı iddiası gösterildi.

Ahmet Hakan’dan canlı yayında sansür: Sesini kısın!: CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programında, eski CHP’li vekil Gökhan Günaydın, programın konukları ve Hakan arasında tartışma yaşandı.

Yargıtay’dan ‘Nişanyan davası’nda düşünce özgürlüğüne ‘ihtimal’ kararı: Yargıtay, yazar Sevan Nişanyan’ın Muhammed peygambere yönelik aşağılama içeren ifadeleri nedeniyle yerel mahkemenin verdiği 13 buçuk ay hapis cezasını onadı. Diken’den Kemal Göktaş’ın haberine göre Yargıtay 8’inci Ceza Dairesi’nin onama kararında kanunun bu suçtan ceza verilmesi için aradığı ‘kamu barışını bozmaya elverişli olma’ kriteri için “Kamu barışının bozulma ihtimali suçun işlenmesi için yeterlidir, kamu barışını bozmak için açık ve yetkin bir tehlike olması gerekmez” dendi.

Bilim ve Sanat Vakfı’na da kayyum atandı:AKP’li eski Başbakan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun kurucuları arasında bulunduğu İstanbul’daki Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atandı.

Grup Munzur’a şarkı söylemek yasaklandı!: İzmir’de 1992 yılında kurulan protest müzik grubu Grup Munzur’a şarkı söyleme yasağı geldi. Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi bünyesinde çalışmalarını yürüten Grup Munzur’a 10 ay hapis cezası verildi.

TGS’den Cumhurbaşkanlığı’na soru: Kartlarımız nerede?: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, çok sayıda gazetecinin basın kartlarını iptal etmesinin ardından dün (26 Ocak) geri adım atarak kartlar üzerindeki iptali kaldırdı. Ancak 894 gazeteciye yönelik incelemenin halen sürdüğü açıklandı.

“İhtiyaç Yoktur” gerekçesiyle ikinci kez işten çıkarıldılar: Amed Şehir Tiyatrosu sanatçıları kayyım tarafından ikinci kez işten atıldı. Önceki işten çıkarmaya kendi salonlarını açarak direnen Amed Şehir Tiyatrosu oyuncuları, mücadelelerini Susma Platformu’na anlattılar. Haberimiz Türkçe ve Kürtçe olarak yayında!