TGS’den Cumhurbaşkanlığı’na soru: Kartlarımız nerede?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı önünde açıklama yapan gazeteciler, ‘inceleme yapılıyor’ denilerek bir yıldır bekletilen basın kartlarının akıbetini sordu


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, çok sayıda gazetecinin basın kartlarını iptal etmesinin ardından dün (26 Ocak) geri adım atarak kartlar üzerindeki iptali kaldırdı. Ancak 894 gazeteciye yönelik incelemenin halen sürdüğü açıklandı.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, “Kartı değil haklarımızı istiyoruz”, “İcazetli gazeteci olmayacağız” ve “Gazetecilik karta sığmaz” pankartlarıyla Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) öncülüğünde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı önünde açıklama yapıldı.

Sendika burada; bir yıldır “inceleme” denilerek bekletilen meslektaşlarımızın kartlarının bir an önce verilmesini istiyoruz. İletişim Başkanlığı inatla “Basın kartları iptal edilmedi” açıklaması yapıyor. O halde kartlarımız nerede?, diye sordu. 

Kendi çalışmalarını da hatırlatan TGS, ” ‘İktidarın sesiysen varsın, yoksa yoksun’ dayatmasını kabul etmiyoruz. Halkın haber alma hakkını korumak istiyoruz. Bunun için meslek örgütleriyle beraber gazetecilerin #basınkartı‘nı vermeye hazırlanıyoruz” dedi.