Gazetecilerin Sarı Basın Kartları iptal edildi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı aralarında Evrensel, BirGün ve Cumhuriyet çalışanlarının da bulunduğu yüzlerce gazetecinin sarı basın kartını iptal etti


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı aralarında Evrensel, BirGün ve Cumhuriyet çalışanlarının da bulunduğu çok sayıda gazetecinin sarı basın kartını iptal etti. Gazeteciler “Basın kartı sorgulama” bölümüne baktıklarında kartlarının karşısında “iptal edildi” ifadesini gördü.

Basın Kartları Komisyonunun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına bağlanmasından sonra uzun zamandır yenileme başvurusu yapmış olan gazetecilere “bekleniyor” denilen sarı basın kartlarının iptal edilme gerekçesine dair bilgi alınamadı.

Ankara’dan sürekli basın kartı sahibi ve Türkiye Gazeteciler Sendikası adına Basın Kartları Komisyonunda görev yapmış olan Sultan Özer ve sürekli basın kartı sahibi Fevzi Argun, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, TGS Genel Başkanı ve Evrensel Gazetesi Haber Müdürü Yardımcısı Gökhan Durmuş da basın kartı iptal edilenler arasında.

Diyarbakır’da gazetecilik yapan Mahmut Oral ve Faruk Balıkçı’nın da basın kartlarının iptal edildiği öğrenildi. TGS Diyarbakır Temsilcisi olan Mahmut Oral Susma Platformu’na yaptığı açıklamada gazetecilik mesleğine yapılan bu saldırının son zamanların en büyük kıyımı olduğunu belirtti. Oral, “Yaptığımız belirlemelere göre yüzlerce sarı basın kartı iptal edildi. Kartların Turkuaz rengine dönüşmesi sonrasında yapılan başvurulardaki uzun bekleme süresinin ardından iptal edilmiştir. Bizim için bu iptal kararı yok hükmündedir,” dedi.

TGS kartların iptaliyle ilgili yaptığı basın açıklamasında, “Kartı iptal edilen gazeteciler arasında sürekli basın kartı taşıyanlardan meslek örgütü temsilcilerine, yerel medya çalışanlarına kadar yüzlerce gazeteci var. Özellikle Ankara’da basın kartı iptal edilenler Meclis’e, bakanlıklara giremez, siyasi parti temsilcilerini takip edemez hale geldi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığı bir an önce bu konuya açıklık getirmek zorundadır. Yıllardır bu kartı taşıyan gazetecilere kartlarının neden yenilenmediğini, iptal edilme gerekçelerini kamuoyuna açıklamak zorundadır” dedi.