Grup Munzur’a şarkı söylemek yasaklandı!

“Zindana Diyarbekir” ve “Serhildan Jiyane” şarkıları suç sayılan Grup Munzur’a 10 ay hapis cezası


İzmir’de 1992 yılında kurulan protest müzik grubu Grup Munzur’a şarkı söyleme yasağı geldi. Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi bünyesinde çalışmalarını yürüten Grup Munzur’a 10 ay hapis cezası verildi.

2017 yılında Van Newroz’unda söyledikleri “Zindana Diyarbekir” ve “Serhildan Jiyane” şarkılarından dolayı ceza veren mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bırakılmasına karar verdi. Grup üyelerine 5 yıl boyunca aynı “suçu” işlemeleri halinde hapis cezası verilecek.

Grup Munzur yaptığı açıklamada, son dönemde eski solistleri Şenol Akdağ ve birlikte çalışmalar yaptıkları Yılmaz Çelik gibi sanatçıların tutuklandığına dikkat çekti. Açıklamanın devamında şöyle denildi:

1 MAYIS’A KATILMALARI DA SUÇ SAYILDI

“Grup Yorum, Yılmaz Çelik, Şenol Akdağ gibi halkın ilerici ve saygın gördüğü sanatçılar terörize edilerek halkla bağları koparılmak isteniliyor. Grup Munzur’a üye olmamız, Grup Munzur’a eşlik etmemiz, albümlerde yer alan bandrollü eserleri seslendirmemiz, sahnede yaptığımız konuşmalar, 1 Mayıs ve İç Güvenlik Yasası basın açıklamalarına katılmamız gibi nedenler gerekçe gösterilerek hakkımızda davalar açılıyor, tutuklanıyor veya ifadeye çağrılıyoruz.

Bu gerekçelerle hakkında dava açılan Grup Munzur Kolektifi üyelerimiz Onur Yanardağ, Berivan Gülen, Erçin Demir’in davaları devam etmekte. Yıllarca grup kolektifimizde yer alan ve emeğini her daim bizimle paylaşan Şenol Akdağ’ın tutukluluğu yine devam etmekte. 2019 Yerel Seçim çalışmalarında sahnede bize eşlik eden müzisyen dostumuz Haydar Cemsu Grup Munzur’a eşlik etmesi, İsyan Ateşin’ini seslendirmesi ve grup üyeleriyle tanışıklığı olup olmadığı sebebiyle sorgulanmak üzere ifadeye çağrıldı.” Kaynak: Gazete Duvar