Deprem haberleri ve paylaşımlarına engelleme

RTÜK de savcılıklar da Elazığ depremi hakkındaki haber ve paylaşımları “provokatif” buldular


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Elazığ merkezli 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından “provokatif yorum ve haberler” için inceleme başlattığını açıkladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da, sosyal medyada yer alan bazı paylaşımlara yönelik soruşturma başlatılmıştı.

RTÜK’ten yapılan açıklamada “bazı medya hizmet sağlayıcı kuruluşların toplumu provoke etme amaçlı ve yanlış yönlendirme amacı güden yayınlar incelemeye alındı” ifadeleri kullanıldı. 

Yapılan inceleme sonucunda uzmanlar tarafından yazılan ve ilgili kuruluşlara “ağır idari yaptırım” öneren raporun Kurul’a sunulduğu aktarıldı.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINA SORUŞTURMA

Önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı sonra İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, sosyal medya üzerinden depremle ilgili “provokatif paylaşım” yapanlara yönelik soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Oyuncu Berna Laçin’e de deprem sonrası yapmış olduğu paylaşımlar nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Laçin, “Biz her şeyimizi verelim o ayrı, ama neden hala deprem anı ilk akla gelen para toplamak? Onca toplanan deprem vergisine n’oldu?” mesajı ile tepki göstermişti.