Yazar Gülşen İşeri gözaltına alındı

Gazeteci ve yazar İşeri 2017 yılında hakkında BİMER’e yapılan bir şikayet nedeniyle gözaltına alınıp serbest bırakıldı


Yazar Gülşen İşeri 2017 yılında BİMER’e yapılan isimsiz bir şikayet nedeniyle gözaltına alınıp serbest bırakıldı. Gazete Karınca’dan Bekir Avcı’nın haberine göre İşeri, İstanbul’da pasaportunu yenilemek için gittiği nüfus müdürlüğünde bugün sabah saatlerinde gözaltına alındı.

2017 yılı Temmuz ayında BİMER’e yapılan isimsiz bir ihbarda örgüt propagandası iddia edilen İşeri hakkında yakalama kararı çıkartılırken, yazarın 2010 yılında basılan “Metropol Sürgünleri” kitabı ile 2014 tarihinde yayınlanan “Ateşin ve Sürgünün Gölgesinde Kentsel Dönüşüm” çalışması suçlama konusu yapıldı.

Sabah saatlerinden bu yana gözaltında tutulan İşeri, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. İfadesinde kitaplarının uzun zaman önce basıldığını, bugüne dek haklarında bir işlem yapılmadığını anlatan İşeri, bugün ise kitaplarının suçlamaya konu olduğunu belirtti.

İşeri’nin avukat Efkan Bolaç da Basın Kanunu’na göre 4 ay içerisinde soruşturma açılmayan bir matbuatla ilgili işlem yapılmasının mümkün olmadığını hatırlatarak, her iki kitabın yayınlanma tarihlerine işaret etti ve bu kitapların ceza zamanaşımında olduğunu vurguladı. Bolaç, müvekkili İşeri hakkında takipsizlik kararı verilmesini istedi.