Bilim ve Sanat Vakfı’na da kayyum atandı

Eski AKP’li Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucuları arasında olduğu vakfa ait üniversiteye de el konmuştu


AKP’li eski Başbakan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun kurucuları arasında bulunduğu İstanbul’daki Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atandı.

Türk basınında yer alan haberlere göre Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen 3 kişi, gün içerisinde Bilim Sanat Vakfı’na gelerek, geçici kayyum olarak atandıklarını bildirdi. 

Daha önce de vakfa ait İstanbul Şehir Üniversitesi’ne kayyum atanarak, el konulmuştu.

Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atanmasıyla ilgili vakfın kurucu başkanı Mustafa Özel, mütevelli heyeti adına yayınladığı mesajda gelişmeyi “Tehlikeli bir girişim” olarak nitelendirdi.

‘BÜTÜN VAKIFLARI İLGİLENDİREN TEHLİKELİ BİR GİRİŞİM’

Özel’in mesajı şöyle: 

“Daha önce 19.12.2019 tarihinde YÖK Genel Kurulu kararıyla İstanbul Şehir Üniversitesi yönetimi hami üniversite olan Marmara Üniversitesi’ne devredilmişti. Bu haksız uygulamanın devamı mahiyetinde, kırk yıldır ülkemizin eğitim ve kültür hayatına hizmet etmekte olan vakfımıza böyle bir muamelenin reva görülmesi hiçbir şekilde hakka ve adalete uygun değildir. Bu keyfi tutum yüzlerce yıllık vakıf geleneğimizde büyük bir tahribata yol açabilecek vahim bir adım; sadece Bilim ve Sanat Vakfı’nı değil ülkemizdeki bütün vakıfları ilgilendiren tehlikeli bir girişimdir.” 

1986 yılında kurulan Bilim ve Sanat Vakfı, AKP’den istifa ederek yeni parti kuran Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla biliniyor.

‘ŞEHİR ÜNİVERSTESİ’NİN FAALİYETLERİ DURDURULDU’

Vakıflar Genel Müdürlüğü, ilgili yasa hükümleri gereğince, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kurucusu olan Bilim ve Sanat Vakfı’nın teslim alınarak, mahkeme tarafından kayyum atanıncaya kadar, 3 kişilik komisyon tarafından yönetileceğini açıkladı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin, Yükseköğretim Genel Kurulu kararı ile 1 yıl geçici süre ile faaliyetinin durdurulduğu ve üniversitenin idaresinin hami üniversite olarak Marmara Üniversitesi’ne bırakıldığı hatırlatıldı.