10-17 Şubat Haftasının Sansür Gündemi

Etkinlik ve gösterim yasakları, gözaltılar, erişim engelleri…10-17 Şubat haftasının sansür gündemini sizin için derledik


İki Gözüm Ahmet filminin gösterimi engellendi: Yönetmenliğini Gani Rüzgâr Şavata ve Hakan Gürtop’un yaptığı Ahmet Kaya biyografisi İki Gözüm Ahmet’in gösterimleri Kaya’nın ailesi itirazı üzerine engellendi. Yapımcılar, herhangi bir somut delile dayanmadığını vurguladıkları kararı “ciddi bir baskı ve sansür” olarak tanımladılar.

DEM Müzik Merkezi’ne baskın, sanatçılara gözaltı: Adana’da DEM Müzik Merkezi’ne polislerce baskın düzenlendi. Merkez çalışanları İlyas Arzu ve Jiyan Savcı gözaltına alındı.

Tiyatro Dergisi Yazı İşleri Müdürü gözaltına alındı: Tiyatro Dergisi’nin yazı işleri müdürü Mustafa Demirkanlı, “Cumhurbaşkanı’na hakaret ve Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama” yönünde bir ihbar dolayısıyla 14 Şubat (2020) Cuma günü gözaltına alındı. Konuya ilişkin ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Grup Yorum davasında 7 tutukludan 1’ine tahliye: Grup Yorum üyesi 7 kişinin terör örgütü üyeliği iddiasıyla yargılandığı davanın duruşmasında Barış Yüksel’in tahliyesine karar verildi. Ölüm orucundaki İbrahim Gökçek dahil sanıkların tutukluluğuna devam kararı alındı. Bir sonraki duruşma, 26-27 Mart’ta Silivri’de görülecek.

Grup Yorum’un internet konserine engel: Grup Yorum’un internet üzerinden yapacağı konser Beyoğlu Kaymakamlığı’nca yasaklandı. Grubun Twitter hesabından yapılan açıklamada “Konserimiz hazırlıkları sırasında Solistimizi gözaltına aldılar, prova yapacağımız Kenter tiyatrosunu 2 günlük süre ile kapattılar. Yetmedi bugün de prova için gittiğimiz sahneye konser yasağı tebliğ ettiler,” denildi.

Özgür Gündem davasında 3 beraat kararı: KHK’yle kapatılan Özgür Gündem gazetesi yazarlarının ve danışma kurulu üyelerinin yargılandığı davada Necmiye Alpay, Bilge Aykut ve Aslı Erdoğan’a beraat kararı çıktı.

Gazeteci Yunus Duman gözaltına alındı: Mezopotamya Ajansı Van muhabiri Yunus Duman, evine yapılan baskın sonrası gözaltına alındı. Duman hakkında 24 saat avukat kısıtlılığı getirildi. Duman’ın gözaltı gerekçesi dosyada gizlilik kararı bulunduğu gerekçesiyle belirtilmedi.

Savcı Gazeteci Deniz Yücel için ceza istedi: Alman Die Welt gazetesinin eski Türkiye temsilcisi Deniz Yücel’in “terör örgütü propagandası yapmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçlamalarıyla yargılandığı davanın altıncı duruşması 13 Şubat 2020 tarihinde İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Leman’ın Albayrak kapağına erişim engeli: Leman Dergisi’nin “Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergahında arazisi olduğu ortaya çıktı” başlıklı kapağına ve kapakla ilgili yapılan haberlere İstanbul Anadolu 7’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim yasağı getirildi.

Yazar ve siyasetçi Mahmut Alınak 10. kez gözaltında: Yazar, siyasetçi Mahmut Alınak bu sabah Kars’taki evine yapılan baskınla gözaltına alındı, evindeki aramada bazı kitaplara da el konuldu.

Sanatçı Serkan Bayer’in eserine müstehcenlik sansürü: Bayer’in, Bağımsız Sanat Vakfı’nın daveti üzerine Hollanda’da düzenlenecek olan Çağdaş Türk Sanat Sergisi’ne katılmak için hazırladığı eserler ‘müstehcen’ bulunduğu için sergiye kabul edilmedi.

Ahmet Sever’in davası ertelendi: T24 yazarı ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski basın danışmanı Ahmet Sever’in, “İçimde Kalmasın/Tanıklığımdır” kitabı gerekçe gösterilerek Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mustafa Şentop ve Mustafa Varank’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması 14 Mayıs’a ertelendi.

Armenak belgeseline İstanbul ve Ankara’da yasak: “Alnında Kılıç Yarası: Armenak” belgeselinin İstanbul ve Ankara’daki gösterimi yasaklandı. 1970’lerin Türkiye solunun önde gelen figürlerinden olan, Ermeni devrimci Armenak Bakırcıyan’ın (Orhan Bakır) hikayesini anlatan filmin yasaklanması üzerine yapımcı Mayıs Kolektif tarafından Change.org’da bir imza kampanyası başlatıldı.

Almanya’nın Tunç’un savunmasını alması beklenecek: Sanatçı Ferhat Tunç’un sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” iddiasıyla yargılandığı davanın altıncı duruşması 12 Şubat’ta Büyükçekmece 4. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Bir sonraki duruşma 15 Eylül 2020 tarihinde görülecek.

Aktivist Natali Avazyan gözaltına alındı: Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan aktivist ve insan hakları savunucusu Arlet Natali Avazyan, kısa süre sonra serbest bırakıldı.

Kayyım Urla’da sanat evini kapattı: BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre, İzmir Valiliği’nce, CHP’li Burak Oğuz’un yerine Urla Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Kaymakam Önder Can, ilk icraat olarak bir sanat evini kapattı.

Evrensel’e bir ceza daha: 10 gün ilanı kesildi: Basın İlan Kurumundan Evrensel’e yeni bir ceza daha geldi. 13 Kasım 2019’daki Mezopotamya Haber Ajansı (MA) imzası taşıyan ‘Basın İlan Kurumu Kürtçe yayımcılığı bitirdi’ başlıklı haber gerekçe gösterilerek gazeteye 10 gün ilan kesme cezası verildi.