Star TV’nin ‘Hükümet Kadın 2’ filmine sansür uyguladığı iddia edildi

Star TV’nin, Hükümet Kadın 2 filmindeki CHP’ye oy verme sahnesini ve Kürtçe konuşulan bir sahneyi keserek yayımladığı iddia edildi


Star TV’nin 22 Ağustos 2021 akşamı ekrana gelen Hükümet Kadın 2 filmindeki bazı sahneleri keserek yayımladığı iddia edildi. Twitter’daki bir hesapta yapılan iddiaya göre; filmdeki karakterlerden birinin Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) oy verdiği sahne kesildi. Bir başka Twitter hesabına göre de filmde öğretmenin Kürtçe konuştuğu sahne ve bu sahnenin ardından gelen ve “sen de dilimizi öğrendin” repliğinin de bulunduğu sahnelerin kesildiği belirtildi.

Altyazı Fasikül’ ün Hükümet Kadın 2‘ye uygulanan sansür ile ilgili yaptığı haberin üzerine izleyiciler, serinin ilk filmi olan Hükümet Kadın‘ın (2013) da Star TV’de sansürlendiği yönündeki tanıklıklarını paylaştılar. Twitter kullanıcıları, kanalda 15 Ağustos 2021 akşamı ekrana gelen Hükümet Kadın filminin Kürtçe dili ile ilgili bir diyaloğunun kesilmiş olduğunu bildirdiler. Sansürlenen “kız isteme” sahnesinde, filmin Demet Akbağ tarafından canlandırılan ana karakteri Midyatlı Xate Nuroğlu, kızının hangi yabancı dili bildiğine dair sorulan soruya “Türkçe” cevabı veriyor. “O ne demek şimdi?” diye sorulduğunda ise, “Ana karnından çıktığında çocuklar önce mecbur Kürtçe öğreniyorlar (…) Kürtçe doğuyorlar, fakat Türkçe yaşıyorlar,” şeklinde cevap veriyor.