Savcı Gazeteci Deniz Yücel için ceza istedi

Savcı, Yücel hakkında “cumhurbaşkanına hakaret”ten suç duyurusunda bulunulmasını da talep etti


Alman Die Welt gazetesinin eski Türkiye temsilcisi Deniz Yücel’in “terör örgütü propagandası yapmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçlamalarıyla yargılandığı davanın altıncı duruşması 13 Şubat 2020 tarihinde İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Yurtdışında yaşayan Yücel’in katılmadığı duruşmada avukatı Veysel Ok hazır bulundu. Expression Interrupted için davayı izleyen Gazeteci Cansu Pişkin’in haberine göre, duruşma savcısının 11 Şubat 2020 tarihinde mahkemeye mütalaasını sunduğu bu davada öğrenildi. 

SAVCI YÜCEL İÇİN SUÇ DUYURUSU TALEP ETTİ

Savcı mütalaasında, Yücel’in basın yoluyla zincirleme şekilde PKK/KCK “terör örgütü propagandası yapmak” ve “halkı kin ve nefrete tahrik etmek” suçlarından cezalandırılmasını talep etti. Mütalaasında, FETÖ/PDY terör örgütünün propagandasını yapmak suçunun maddi unsurlarının oluşmadığını söyleyen savcı, gerekçesiyle Yücel’in bu suçtan beraatini istedi.

Savcı ayrıca, 6 Kasım 2016 tarihli yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasında Türk bayrağı olan fotoğrafının üstüne “Darbeci” başlığını attığı gerekçesiyle Yücel hakkında “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

BİR SONRAKİ DURUŞMA 2 NİSAN

Avukat Ok ise mütalaanın ellerine duruşmadan bir gün önce ulaştığını belirterek esasa ilişkin savunma yapmak için mahkemeden süre istedi. Süre talebini kabul eden mahkeme, davanın bir sonraki duruşmasının 2 Nisan’da görülmesini kararlaştırdı.