İki Gözüm Ahmet’in gösterimi mahkemece engellendi

Karara itiraz eden yapımcılar, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceklerini ifade ediyor ve gelişmeleri bir “baskı ve sansür” olarak değerlendiriyorlar


Yönetmenliğini Gani Rüzgâr Şavata ve Hakan Gürtop’un yaptığı Ahmet Kaya biyografisi İki Gözüm Ahmet’in gösterimleri mahkeme kararıyla engelledi.

Filmin 7 Şubat’ta vizyona gireceği açıklanmış, ancak daha sonra Kaya’nın ailesinin itirazı sonucu mahkemenin verdiği “ihtiyati tedbir” kararıyla filmin gösterime girmesi engellenmişti.

Filmin yapım şirketi X Yapım, İstanbul 26. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne giderek bu kararın iptalini talep etti. Mahkeme, dava sonuçlanıncaya dek filmin yayınlanmasının ve dağıtılmasının durdurulmasına karar verdi.

YAPIMCILARDAN “SANSÜR” VURGUSU

İki Gözüm Ahmet’in gösteriminin durdurulması kararı, sinemada sansür tartışmalarını bir kez daha gündeme getirdi. Yapımcılar düzenledikleri basın toplantısında filmin yasadışı bir yönü olmadığını, herhangi bir telif hakkı da içermediğini söylediler. Yapımcılar, herhangi bir somut delile dayanmadığını vurguladıkları kararı “ciddi bir baskı ve sansür” olarak tanımladılar.

GÜLTEN KAYA’DAN AÇIKLAMA

Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya ise daha önce verdiği bir röportajda filmin Ahmet Kaya’nın hayat hikâyesini ve mücadelesini anlatacak bir dile sahip olmadığını belirtiyordu. Kendilerinden yasal izin alınmadığını dile getiren Gülten Kaya, filmin gösterimini engellemek için tüm hukuki yollara başvuracaklarını ifade etmişti.