Tiyatro Dergisi Yazı İşleri Müdürü gözaltına alındı

Demirkanlı’nın, Gezi paylaşımlarının soruşturulması için Adalet Bakanlığı’ndan izin istenecek


Tiyatro Dergisi’nin kurucularından ve aynı zamanda Yazı İşleri Müdürü Mustafa Demirkanlı, 14 Şubat (2020) Cuma günü gözaltına alındı.

Tarsus Çamlıyayla Polis Merkezi Amirliği tarafından yapılan gözaltı işlemine “Cumhurbaşkanı’na hakaret ve Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama” yönünde bir ihbar gerekçe gösterildi.

İFADEDEN SONRA SERBEST BIRAKILDI 

Konuya ilişkin ifadesi alındıktan sonra Demirkanlı, serbest bırakıldı.

Tiyatro Dergisi‘nin haberine göre; çeşitli gazete ve haber sitelerinin paylaşımlarını içeren facebook ve twitter paylaşımları sorulan Demirkanlı, ifadesinde “paylaşımlarının çeşitli yayınların haberlerinin takipçileriyle paylaşmaktan ibaret olduğunu, suç içermediğini” belirtti.

GEZİ PAYLAŞIMLARI İÇİN SORUŞTURMA İZNİ İSTENECEK

Demirkanlı’nın “Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama” suç iddiasına yönelik paylaşımları ise, TCK 301’e göre Adalet Bakanlığı’nın soruşturma izni vermesi gerektiği için dosyadan ayrıldı.

Bu suç iddiaları, Gezi eylemleri sırasındaki sosyal medya paylaşımlarından oluşuyor.

İfadesinin alınmasının ardından serbest bırakılan Mustafa Demirkanlı süreçle ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye’de yaşayan herkesin başına gelen/gelebilecek, yadırganmaması gereken bir işlem; soruşturmanın sonucunu bekleyeceğiz.”