Özgür Gündem davasında 3 beraat kararı

Özgür Gündem davasında Necmiye Alpay, Bilge Aykut ve Aslı Erdoğan’a beraat kararı verildi


Kanun Hükmünde Kararname’yle kapatılan Özgür Gündem gazetesi yazarlarının ve danışma kurulu üyelerinin yargılandığı davada üç kişiye beraat kararı çıktı.

Expression Interrupted’dan Cansu Pişkin’in haberine göre Filiz Koçali, Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Ragıp Zarakolu, Genel Yayın Yönetmeni Zana (Bilir) Kaya, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin, İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı ve Yayın Danışma Kurulu üyesi Bilge Aykut’un “Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak”, “Terör örgütüne üye olmak” ve “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla yargılandıkları davanın 16. duruşması 14 Şubat 2020 tarihinde İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Verilen müzakere arasından sonra dosyayı hükme bağlayan mahkeme, haklarında yakalama emri bulunan ve henüz ifadesi alınmamış olan Filiz Koçali ve Ragıp Zarakolu’nun dosyalarının ayrılmasına; Zana Kaya, İnan Kızılkaya, Kemal Sancılı ve Eren Keskin yönünden süre talep edildiği için bu sanıklar yönünden dosyanın ayrılmasına; Necmiye Alpay ve Bilge Aykut’un tüm suçlardan beraatine; Aslı Erdoğan’ın ise “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma” ve “örgüt üyeliği” suçlarından beraatine, “propaganda” suçu yönünden ise Basın Kanunundaki dört aylık sürenin aşılması nedeniyle suçlamanın düşmesine karar verdi.