Armenak belgeseline İstanbul ve Ankara’da yasak

Ermeni devrimci Armenak Bakırcıyan’ın hayatının anlatıldığı belgeselin gösterimi İstanbul ve Ankara’da yasaklandı


Alnında Kılıç Yarası: Armenak belgeselinin İstanbul ve Ankara’daki gösterimi yasaklandı. 1970’lerin Türkiye solunun önde gelen figürlerinden olan, Ermeni devrimci Armenak Bakırcıyan’ın (Orhan Bakır) hikayesini anlatan filmin yasaklanması üzerine yapımcı Mayıs Kolektif tarafından Change.org’da bir imza kampanyası başlatıldı.

Filmin 26 Ocak’ta 2020 tarihinde Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yapılacak gösterimi Kartal Kaymakamlığınca, 2 Şubat 2020’de Tüm Bel-Sen Genel Merkezi’nde yapılacak gösterimiyse Ankara Valiliği tarafından yasaklandı. Belgeselin gösterimlerinin engellenmesi üzerine, Mayıs Kolektifi tarafından Change.org’da yasağı kınayan bir kampanya başlatıldı. Kampanya metninde, yasaklama kararları Türkiye devletinin “Ermenilere yönelik tarihsel düşmanlığı” ile ilişkilendiriliyor ve belgesele yönelik yasağın derhal kaldırılması isteniyor.

Yönetmenliğini Nurcan Yıldırım’ın yaptığı belgeselde, Diyarbakır’ın Gavur Mahallesi’nde yoksul bir Ermeni ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen, İstanbul Edebiyat Fakültesi’ndeki öğrencilik yıllarında ismini Orhan Bakır olarak değiştiren Armenak Bakırcıyan’ın hayat hikayesi anlatılıyor.