Valilikten Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi ve Veradardz Folk Grup’a yasak

21. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sahne alması planlanan Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi ve Veradardz Folk Grup, Tunceli Valiliği’nin aldığı kararla festival programından çıkarıldı. Grup İsyan Ateşi üyelerinin Tunceli’ye girişleri yasaklandı


Duvar Gazetesi’nden Duygu Kıt’ın haberine göre, Tunceli Valiliği’nin 28 Temmuz tarihli 2023/275 sayılı yazısı gereğince Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi ve Veradardz Folk Grup’un festival programında yer almasının ‘uygun görülmediği’nin kendilerine bildirildiğini belirten komite şu açıklamayı yaptı:

“21. Munzur Kültür ve Doğa Festivali programı kapsamında Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi ve Veradardz Folk Grup’un sahne alamayacakları, ancak geri kalan festival programının merkez ve ilçelerde tüm coşkusuyla aynen uygulanacağını kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine göre valiliğin yasak kararının ardından dün (31 Temmuz) akşam saatlerinde Seyid Rıza Meydanı’nda gözaltına alınan aralarında Grup İsyan Ateşi üyelerinin de bulunduğu 7 kişi, sabah saatlerinde ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. 

Grup üyeleri Yusuf Rencüzoğulları, Melisa Yılmaz ve Ali Rencüzoğulları, serbest bırakıldıktan sonra apar topar zırhlı araçla Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Erzincan’a götürülme gerekçeleri ise Tunceli’ye girişlerinin yasaklanması olarak belirtildi. 

Geçen sene planlanan festivalde yine Grup Yorum ile Grup İsyan Ateşi’nin konserleri ve “yozlaşmaya karşı yürüyüş” valilik tarafından yasaklanmıştı. Tunceli’ye gitmek isteyen grup üyeleri hakkında il sınırları içine giriş yasağı konulmuş, sanatçılar Muti Köprüsü’nde bekletilerek Tunceli’ye alınmamışlardı. Festival tertip komitesi tarafından iptal edilmişti.