Mersin Valiliği 9. Mersin Onur Haftası etkinliklerini yapıldıktan sonra yasakladı

“Sığmazam” temasıyla gerçekleştirilen 9. Mersin Onur Haftası etkinlikleri, valilik yasaklarıyla karşılaşmamak için ileri bir tarih ile duyurulmuş, etkinlikler bir ay önce yapılmıştı. Valilik ise açıklanan takvime göre etkinliklere 10 günlük yasak getirdi


Bu yıl 9. Mersin Onur Haftası “Sığmazam” temasıyla Haziran ayının son haftasında gerçekleştirilmişti. Sistematik hale gelen yasaklara takılmamak için komite, etkinlik takvimini Temmuz sonu olarak açıklamıştı. 25 Haziran’da sosyal medyada yapılan duyuruda bu planı komite #ErkenGeldik diye duyurmuştu:

Fatoş Sarıkaya’nın Kadından Haber’deki haberine göre Mersin Valiliği komitenin açıkladığı tarihlere göre halihazırda yapılmış olan etkinlikler için 10 günlük yasaklama kararı getirdi. Kararda şöyle dendi:

“Kamu esenliğinin ve genel asayişin devamının sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın, genel ahlakın ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin korunması amacıyla 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. Maddesi ve 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11/a ve 11/c maddelerine istinaden, LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel,  Trans ve İntersex) dernekleri veya benzer oluşum ve gruplar ile bu grupların yapmış olduğu bu tür eylemleri desteklemek veya protesto etmek amacıyla ilimizde açık ve kapalı yer toplantısı yapılması düşünülen her türlü etkinliğin (toplanma ve toplanma teşebbüsünde bulunma, basın açıklaması, yürüyüş, oturma eylemi, stand/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş/pankart asma, protesto eylemi, şenlik, festival, spor müsabakası, panel, konferans, seminer, film gösterimi v.b.) Mersin il sınırları içerisinde 23.07.2023 tarihi saat 00.01’den itibaren 01.08.2023 tarihi saat 24.00’a kadar on (10) gün boyunca YASAKLANMIŞTIR. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”