Akbelen’de şiddet, yasaklar ve sansüre rağmen direniş devam ediyor

İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nın korunması için direniş sürerken güvenlik güçleri, ağaç kesimine karşı çıkan halka şiddet, orantısız güç ve biber gazı ile müdahale etmeye devam ediyor. Alanda çekim yapmak isteyenler de sansür ve şiddete maruz bırakılıyor


Resim: @ikizkoydireniyo

Muğla, Milas İkizköy’deki Akbelen Ormanı’na Limak Holding ve İÇTAŞ iştirakı YK Enerji’nin yapmak madene karşı mücadele uzun zamandır sürüyor. 24 Temmuz’da şirket, jandarma ile ağaç kesim çalışmalarına tekrar başladı.

26 Temmuz’da jandarmanın orantısız güç, job, TOMA, tazyikli su ve biber gazı kullandığı müdahalede çekim yapan bağımsız gazeteci ve belgeselci Kazım Kızıl’a yakın mesafeden gözlerine gaz sıkıldı. Kızıl, görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı:

 

Gazete Duvar’da yer alan habere göre ise fotoğrafçı Selahattin Kaya, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Milas Adliyesi’ndeki savcılık sorgusu ardından Sulh Ceza Hakimliği tarafından Milas ilçe sınırına girmeme ile ve yurt dışı çıkış yasaklarıyla serbest bırakıldı. Aynı gün Akbelen’e girmek isteyen, içlerinde siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de bulunan beş kişi de gözaltına alınmıştı.