Kuzey Fest yasaklamasında mahkemeden yürütmeyi durdurma talebine ret

3 – 6 Ağustos tarihlerine 4.’sü yapılması planlanan Kuzey Fest, Sinop Valiliği tarafından gerekçesiz olarak yasaklanmıştı. Yasaklama kararı mahkemeye taşındı, ancak idare mahkemesi yürütmeyi durdurma talebini reddetti


24 Temmuz’da Kuzey Fest’in Sinop Valiliği tarafından, “uygun görülmediği” için yasaklanmasının ardından organizasyon şirketi kararı idare mahkemesine taşımıştı.

Cengiz Demirel’in Cumhuriyet’teki haberine göre, Samsun 3. İdare Mahkemesi, oy birliğiyle yürütmeyi durdurma talebinin reddetti: “Valiliğin savunmasında etkinlikle ilgili bir istihbarat notu bulunduğunu da savunmasına eklediği verilen savunmada yer aldı. “Dava konusu etkinlik ile ilgili istihbarat birimlerinden gelen istihbari bilgi notunun bulunduğu, anılan notun gizlilik sebebiyle kararın verileceği 31/07/2023 tarihinde Mahkemeye fiziki olarak sunulacağı,” şeklinde karar yazısında yer alan satırlar dikkat çekerken, istihbarat notunun mahlemeye ‘gizli’ başlıklı yazı ile elden verildiği öğrenildi. Ancak bu istihbaratın neyi içerdiği mahkeme kayıtlarına geçmedi.”

Her ne kadar karara itiraz edilebilse de, Kuzey Fest’in planlandığı 3 -6 Ağustos tarihleri arasında yapılması pek mümkün görünmüyor.