Sansür Gündemi: 12-17 Ekim 2023

İlhan Sami Çomak’a destek, valiliğin Çukurova Rock Festivali yasağına yürütmeyi durdurma kararı, Meltem Şahin röportajı, devam eden Kanun Hükmü süreci… 12-17 Ekim tarihleri arasında sansür gündemini sizin için derledik


Çukurova Rock Festivali, Valilik tarafından yasaklandı: (12 Ekim) 12-15 Ekim’de yapılması planlanan Çukurova Rock Festivali, Adana Valiliği tarafından “alkollü içki tüketilmesi” ve “güvenlik” gibi gerekçelerle iptal edildi.

Fatih Pınar’dan İlhan Sami Çomak’ı anlatan video: (12 Ekim) Belgeselci Fatih Pınar, denetimli serbestlik hakkından yararlanması engellenen İlhan Sami Çomak’ın hikayesini anlatan kısa bir video yayınladı.

Mahkemeden Çukurova Rock Festivali yasağına yürütmeyi durdurma: (13 Ekim)  Adana İdare Mahkemesi, Adana Valiliği’nin Çukurova Rock Festivali’ni yasaklama kararına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Eskişehir Valiliği Octoberfest etkinliğini yasakladı: (13 Ekim) Odunpazarı’nda 14-15 Ekim’de yapılması planlanan Octoberfest etkinliği, hedef gösterildikten sonra, geçtiğimiz yıl olduğu üzere bu yıl da valilik tarafından yasaklandı.

Meltem Şahin: “Yaptığım işlerde sansür konusunda geri adım atmamaya, eğer engellenirsem söylemek istediğimi söyleyecek başka yöntemler bulmaya özen gösteriyorum.”: (13 Ekim) Sanatçı ve tasarımcı Meltem Şahin, Susma Platformu’na verdiği röportajda yaşadığı baskı ve sansürü, kendi sanatsal üretim sürecine etkilerini anlattı.

11 yıldır satışta olan Kathy Acker’in ‘Lisede Kan ve Cesaret’ kitabı muzır ilan edildi: (16 Ekim) Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, Kathy Acker’in ‘Lisede Kan ve Cesaret’ kitabını “muzır ve müstehcen nitelikte” bularak, poşette satılmasına karar verdi.

Ankara Film Festivali’nden ve yönetmenden “Kanun Hükmü” açıklaması: (16 Ekim) Ankara Film Festivali, “Kanun Hükmü” belgeseliyle ilgili iddialara yanıt verdi: ”İzleme linki kapalı olduğu için jüri tarafından izlenemedi.” Yönetmen Nejla Demirci ise mazeretlerin bahane olarak kullanıldığını ifade etti.

Şevin’e Munzur Festivali soruşturması: (17 Ekim)  21. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde Grup Yorum’a uygulanan sahne yasağına karşı konuşması ve seslendirdiği “Şervano” eseri sebebiyle Şevin’e soruşturma açıldı.