Şevin’e Munzur Festivali soruşturması

21. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde Grup Yorum’a uygulanan sahne yasağına karşı konuşması ve seslendirdiği “Şervano” eseri sebebiyle Şevin’e soruşturma açıldı


21. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sahne alması planlanan Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi ve Veradardz Folk Grup, Tunceli Valiliği’nin aldığı kararla festival programından çıkarılmış, Grup İsyan Ateşi üyelerinin Tunceli’ye girişleri yasaklanmıştı.

Gazete Duvar’dan Duygu Kıt’ın haberine göre festivalde sahne alan sanatçı Şevin, Grup Yorum’un sahne yasağına karşı konuşma yapmış ve ‘Şervano’ isimli eseri seslendirmişti. Bu gerekçeyle Şevin’e “suçu ve suçluyu övme” ve “terör örgütü propagandası” iddiasıyla soruşturma açıldı. Şevin’in konuya dair ifadeleri şu şekilde:

“Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde vermiş olduğum konserde, Grup Yorum’a yönelik sahne yasağı kararına ilişkin yaptığım konuşma ve seslendirdigim ‘Șervano’ eseri sebebiyle hakkımda soruşturma açılmış. İkametimin bulunduğu her yer basılmış. Sosyal medya hesaplarımdaki tüm paylaşımlarım dosyaya konmuş. İfadelerimde de söyledim, hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum. Bu parçayı ilk kez okumuyorum ve birçok sanatçı seslendiriyor. Șervano, Suriyeli sanatçıların IȘİD saldırısına yönelik yapmış oldukları bir eserdir”.

“Hakkımdaki soruşturma ve benzer kararlar festivallere katılmamamıza yöneliktir” diye konuşan Șevin, şunları söyledi: “Üzerimizde baskı kurulmak isteniyor. Halkın sanatçılarıyız biz, sahnede halkın problemlerini dile getirmek bizim görevimizdir. Grup Yorum’a yapılan büyük bir haksızlıktır, sahnede de bunu söyledim. Bu ülkede hala sanatçıdan yazardan çizerden korkuluyor. Bu, ‘seneye festival olursa Șevin katılmasın’ diye verilen bir gözdağıdır. Dersimli bir sanatçı olarak bütün festival programlarına katıldım davet edildiğim sürece de coşkuyla katılmaya devam edeceğim.”