Ankara Film Festivali’nden ve yönetmenden “Kanun Hükmü” açıklaması

Ankara Film Festivali, “Kanun Hükmü” belgeseliyle ilgili iddialara yanıt verdi: ”İzleme linki kapalı olduğu için jüri tarafından izlenemedi.” Yönetmen Nejla Demirci ise mazeretlerin bahane olarak kullanıldığını ifade etti


2-10 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek Ankara Film Festivali’nde ‘Kanun Hükmü’ belgeselinin yer almaması üzerine Ankara’nın da filme sansür uyguladığı yönünde yorumlar yapılmıştı. Festival yönetimi yazılı bir açıklama yayınlayarak sansürü reddetti ve ön jürinin izleme linki kapalı olduğu için filmi izleyemediği dolayısıyla da değerlendiremediğini söyledi.

Açıklamaya göre ön jüri, Necla Demirci’ye film için gönderdiği şifrenin açılmadığını ve yeni bir şifre göndermesi gerektiğini bildirdi ancak gönderilmedi. Yeni bir şifre gelmeyince filmi izleyemeyen ön jüri, ‘Kanun Hükmü’nü değerlendirme dışı bırakmak zorunda kaldı.

Festival yönetiminin açıklamasının tamamı şu şekilde:

Festival yönetiminin açıklaması üzerine yönetmen Nejla Demirci sosyal medyadan yanıt verdi. Festival yönetiminin kendisini suçladığını belirten Demirci, kendisine ulaşımadığını ve mazeretlerin bahane olarak kullanıldığını ifade etti. 

Nejla Demirci’nin açıklamasının tamamı şöyle: