Sanatçı İzinsiz’in yargılandığı davada bilirkişi heyeti kararı

Geçim sıkıntısı nedeniyle intihar eden kişileri konu alarak ay-yıldız ile asılmış bir kişiyi gösteren sanat eseriyle ilgili sanatçı İzinsiz hakkında açılan davanın son duruşmasında; davaya konu olan eserinin sanatsal değeri olup olmadığının değerlendirmesi için güzel sanatlar alanında komisyon listesinden üç kişilik bir heyetin kurulmasına karar verildi


Sanatçı İzinsiz’in eserlerinde “devletin egemenlik alametlerini aşağıladığı” ve “cumhurbaşkanına hakaret ettiği” iddialarıyla yargılandığı davanın beşinci duruşması 13 Ocak’ta İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, İzinsiz’in davaya konu olan eserinin sanatsal değeri olup olmadığının değerlendirmesi için güzel sanatlar alanında komisyon listesinden üç kişilik bir heyetin resen kurulmasına karar verdi ve davayı erteledi.

Mahkeme heyeti, önceki duruşmada Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde (MSGÜ) görev yapan üç öğretim görevlisinden oluşan bir bilirkişi heyeti oluşturulmasına karar vermişti. Fakat bu karardan sonra MSGÜ mahkemeye “bilirkişilik yapacak kimse olmadığı” cevabını vermişti.

Mahkeme davayı 26 Mayıs 2022 tarihine erteledi.

NE OLMUŞTU?

Ressam Devrim Erbil’in işlerinin röprodüksiyonlarından birinin üzerine ay-yıldız ile boynundan asılmış bir adam figürü çizen kişiler hakkında “Türk bayrağını aşağılamak” ve “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan işlem yapılmıştı ve sanatçı İzinsiz tutuklanarak ceza evine gönderilmişti. Bir süre Silivri Cezaevi’nde tutulan sanatçı, daha sonra tahliye edilmişti.

Daha sonra sanatçı İzinsiz hakkında yaptığı bu eserle beraber yaptığı ve sosyal medyada paylaştığı grafitilerde “devletin egemenlik alametlerini aşağıladığı” ve “cumhurbaşkanına hakaret ettiği” iddialarıyla dava açılmıştı.facebook sharing button

Sanatçı İzinsiz yaptığı savunmada; o dönemde medyada da sıkça yer alan, geçim sıkıntısından dolayı intihar eden kişilere dair bir iş yaptığını söylemişti.