Yılmaz’ın Binali Yıldırım yazısına dava

Mehmet Y. Yılmaz’ın, Binali Yıldırım’la çocuklarının servetindeki artışın kaynağını sorduğu yazıları nedeniyle 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi


T24 yazarı, gazeteci Mehmet Y. Yılmaz’a, Binali Yıldırım ile çocuklarının servetindeki artışın kaynağını sorduğu yazıları nedeniyle dava açıldı.

T24’ün haberine göre, Binali Yıldırım’ın suç duyurusu üzerine düzenlenen iddianamede Yılmaz’ın 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. 

İstanbul Anadolu 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, Mehmet Y. Yılmaz’ın “Binali Bey, sırrını ver, oyumu al!”, “Binali Bey’e “özgül ağırlığına uygun” görev önerim”, “Haydi Binali Bey, Ak Gençlik de bekliyor!” ve “Bence de Erdoğan, Binali Bey’i kıskanır” başlıklarıyla T24’te yayınlanan yazıları, “basın yoluyla hakaret suçu” kabul edildi. 

Yılmaz’ın davaya konu edilen dört yazısından “Binali Bey, sırrını ver, oyumu al” başlıklı olanı, haziran ayında Binali Yıldırım’ın başvurusu üzerine İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hâkimliği’nin kararı ile erişime kapatılmıştı.

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olmasının ardından Binali Yıldırım’ın kendisi ve çocuklarının -kamuoyunun da merak ettiği- servetindeki artışın kaynaklarını açıklaması gerektiğini yazan Yılmaz hakkında açılan davanın ilk duruşması, İstanbul Anadolu 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, 14 Ocak 2020’de görülecek.