Kürtçe tiyatro oyunu Berû’nun yasaklanması davası başladı

“Bêrû” adlı Kürtçe tiyatro oyununun yasaklanması kararının iptali için açılan davada, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı gönderdiği yazı ile yasak kararını savundu


Bêrû adlı Kürtçe tiyatro oyununu yasaklayan Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı’nın kararına karşı açılan davanın duruşması gerçekleşti.

Teatra Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu) tarafından sahnelenen Bêrû: Klakson Borîzan û Birt (Yüzsüz: Klakson, Borazanlar ve Bırtlar) oyunu, 13 Ekim 2020 tarihinden İBB Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenmesinden saatler önce kaymakamlık kararıyla süresiz olarak yasaklanmıştı.

Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı’nın katılmadığı duruşmaya tiyatro adına avukat Zelal Pelin Doğan katıldı. Doğan, “Söz konusu oyun süresiz bir şekilde yasaklanmıştır. Müvekkilim oyunu izlemek isteyen bir vatandaş. Süresiz yasaklama eylemi şekil ve amaç yönünden hukuka aykırıdır. Keza 1999’da bir tiyatro grubu benzer bir uygulamaya maruz kaldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de ‘Ulusoy ve diğerleri Türkiye kararında’ ihlal kararı verdi” dedi.

KAYMAKAMLIK YASAĞIN ARKASINDA DURDU

Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı mahkemeye gönderdiği yazıda, oyunu yasaklayan kararını savunarak, oyunun “Genel kamu düzenini bozabileceği değerlendirildiğinden, ilçemiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi ve dokunulmazlığının tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması amacıyla 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 32/ç maddesi ve 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 17. Maddesi hükümleri doğrultusunda adı geçen Teatra Jiyana Nû isimli özel tiyatro tarafından BERU:KLAKSON BORİZAN BİRT isimli tiyatro oyununun Gaziosmanpaşa ilçemiz sınırları içerisinde tüm açık/kapalı alanlarda yapılmasının süresiz olarak yasaklanması” kararını aldıklarını belirtti.

Kaymakamlık yazısında ayrıca Teatra Jiyana Nû tiyatro grubu “hakkında elde edilen bilgiler ışığında suç duyurusunda bulunulduğu” belirtilerek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla adli soruşturma açıldığı kaydedildi.

bianet tarafından hazırlanan haberde mahkeme heyetinin önümüzdeki aylarda dosya üzerinden kararını açıklayacağı da belirtildi.

OYUNCU ÖMER ŞAHİN DE TAZMİNAT DAVALARI AÇMIŞTI

Oyunun yasaklanmasının ardından oyunculardan Ömer Şahin de avukatları aracılığıyla İstanbul 10. İdare Mahkemesi nezdinde yürütmenin durdurulması için dava açmıştı.

Avukat Ramazan Demir bianet’e yaptığı açıklamada, yerel mahkemelerden çıkacak olumsuz karara göre, davayı Anayasa Mahkemesi’ne ve ardından da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götüreceklerini belirtmişti.

Ömer Şahin ayrıca “iş ve kazanç kaybı nedeniyle 5.000,00 TL maddi ve manevi kayıplara yönelik 10.000,00 TL manevi tazminat” talebinde bulunmuştu.

Vakayla ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki linklerimizi tıklayabilir ve eski haberlerimize göz atabilirsiniz: