Haftanın sansür gündemi

Kürtçe tiyatro oyununa ve Onur Yürüyüşleri’ne valilik yasakları, rektörlüklerden protesto uzaklaştırması ve Onur Yürüyüşü’nü hedef gösterme ve mezuniyet töreninde konuşmaya engel… 7 – 14 Haziran 2022 haftası sansür gündemini derledik


Adana Valiliği’nden Kürtçe Tartuffe oyununa yasak: (7 Haziran) Adana Valiliği, Şanoya Bajêr a Amed ê (Amed Şehir Tiyatrosu) tarafından 6 Haziran’da sahnelenecek Kürtçe Tartuffe oyununu gerekçe göstermeden yasakladı. Mersin Valiliği’nin ise aynı oyun için önce izin verdiği ancak oyuna 20 saat kala verilen izni kaldırdığı öğrenildi.

ODTÜ Rektörlüğü, Onur Yürüyüşü’nü engelledi ve hedef gösterdi: (7 Haziran) ODTÜ Rektörlüğü, bugün öğrencilerine ve mezunlarına yolladığı e-postayla 10. ODTÜ Onur Yürüyüşü’nü yaptırmayacağını açıkladı ve herkesi yürüyüşü engellemeye davet etti.

Bursa’da eylem ve etkinlik yasağı: (9 Haziran) Bursa Valiliği’nden yapılan duyuruda, 12 Haziran’da düzenlenmesi planlanan “İmralı siyasetine karşı barışı savunmak” için Gemlik’e yürüyüşü de kapsayacak şekilde, kent genelinde yedi gün boyunca eylem ve etkinlikler yasaklandı.

TRT 2’den “sürtük” kelimesine sansür: (9 Haziran) TRT 2’nin, 5 ve 6 Haziran 2022’de yayımlanan Unforgiven isimli filmde geçen “sürtük” kelimesini sansürlediği iddia edildi.

Munzur Üniversitesi mezuniyet töreninde Gülistan Doku’nun ablasının konuşmasına izin verilmedi: (11 Haziran) 5 Ocak 2020’den beri kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, Munzur Üniversitesi’ndeki mezuniyet töreninde sahneye çıkarak konuşma yapmak istedi. Üniversitenin güvenlik görevlileri Aygül Doku’yu zor kullanarak sahneden indirdi.

Çanakkale Valiliği, Onur Yürüyüşü’nü yasakladı: (13 Haziran) Çanakkale Valiliği’nden yapılan açıklamada, 13-17 Haziran 2022 tarihlerinde yapılması planlanan 1. Çanakkale LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerinin yasaklandığı duyuruldu.

Öğrenciye yaptığı protesto nedeniyle uzaklaştırma: (14 Haziran) Yıldız Teknik Üniversitesi’nde bir öğrenci, rektörlüğün 1.5 milyon liraya lüks araç kiralamasını maket araçla protesto ettiği için uzaklaştırma cezası aldı.