Aydınlık Kürtçe oyunu hedef gösterdi, kaymakamlık yasakladı

İBB’nin özel tiyatrolara destek kapsamında sahne verdiği ‘Beru’ isimli Kürtçe oyun, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından gösteriye saatler kala yasaklandı


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’nın sahnelerini özel tiyatrolara açma kararının ardından, İstanbul Şehir Tiyatroları’nın tarihinde programa giren ilk Kürtçe oyun olarak dikkatleri çeken ‘Bêrû’ isimli oyun, gösteriye saatler kala Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı’nca “kamu güvenliği” gerekçesiyle yasaklandı.

Kaymakamlık yazısında, oyunun içeriğinden söz edilmezken, ‘tiyatro etkinliğinin genel kamu düzenini bozabileceği’ şeklinde bir değerlendirmeyle Gaziosmanpaşa ilçe sınırları içinde süresiz olarak yasaklandığı belirtildi.

 

Bu akşamki gösteriye hazırlandıkları sırada oyunlarının yasaklandığını öğrenen Teatra Jiyana Nû oyuncuları, İBB Şehir Tiyatroları yetkilileriyle yapacakları görüşmelerden sonra konu hakkında bir açıklama yapacaklarını belirttiler. 

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) tiyatro grubu olan Teatra Jiyana Nû tarafından Dario Fo’nun ‘Klakson, Borazanlar ve Bırtlar’ isimli oyunundan Kürtçe’ye uyarlanan “Bêrû” (Yüzsüz) isimli oyun İstanbul Şehir Tiyatroları programına giren ilk Kürtçe oyun olarak kayıtlara geçmişti.

MKM ve Teatra Jiyana Nû, kamuoyunda pozitif bir etki yaratan bu haberlerin hemen ardından, Aydınlık Gazetesi tarafından ‘İBB’nin Sahnesi PKK’nın Tiyatro Grubuna’ başlığıyla hedef gösterilmişti. Haberde MKM’nin, ‘PKK’nin kültür kolu olduğu’ iddia edilmişti.