Adana’da Kürt Tiyatro Günleri’ne yasak

HDP Adana İl Örgütü tarafından düzenlenen Kürt Tiyatro Günleri, Adana Valiliği tarafından “kamu güvenliğini tehdit ettiği” gerekçesiyle yasaklandı


HDP Adana İl Örgütü tarafından düzenlenen ve 10-13 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan Kürt Tiyatro Günleri, Adana Valiliği tarafından “kamu güvenliğini tehdit ettiği” gerekçesiyle yasaklandı. Amed Şehir Tiyatrosu’nun Tartuffe, Teatra Jiyana Nu’nun Tene Ez ve Tiyatro Mencel’in Kozik adlı oyunlarının sahneleneceği Kürt Tiyatro Günleri’nin iptal edilmesinin ardından yasağa tepki gösteren Amed Şehir Tiyatrosu oyuncuları bir basın açıklaması yaptı.

Amed Şehir Tiyatrosu’nda açıklama yapan oyuncu Özcan Ateş, “Biz bugün Adana’da Yaşar Kemal Sahnesi’nde Moliere’in Tartuffe adlı oyununu sahneleyecektik. Şu anda sahnede olmamız gerekirken basın açıklaması yapmak zorundayız” diyerek iki yılı aşkın bir süredir adı konulmamış bir yasaklama olduğunu vurguladı.

“Örtülü bir sansür uygulanıyor Kürt tiyatrosuna. Hatta sadece Kürt tiyatrosuna değil, tüm alternatif sanat üreticilerine karşı negatif bir tutum var. Kendinden olmayanı yaşatmama ve yok sayma eğilimi devam ediyor. KHK ile kapatılan İzmir Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Nazlı Masatçı’nın tutuklanmasına varana dek süren bir tutumdan söz ediyoruz” diyen Ateş, CHP’li belediyeleri de eleştirdi: “Kendini muhalif olarak tanımlayan çevrelerin bile ölü taklidi yaptığı bir dönemden geçiyoruz. İstanbul’da CHP’li belediyeler salon vermiyor. Hangi tarihte olursa olsun ‘yasak’ demiyorlar ama bir şekilde bitmeyen mazeretleri var. İnsanların kendi dilinde ve kültüründe etkinlik düzenlemesi teşvik edilmesi gerekirken yasaklanıyor. Moliere’in, Brecht’in oyunları Kürtçe oynanınca daha mı tehlikeli oluyor? Yoksa etkinliği HDP düzenlediği için mi yasaklanıyor? Ve ne yazık ki bu sorularımız halen yanıt beklemeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.