Haftanın sansür gündemi

Kitlesel fonlama platformu Fongogo’dan belgesel projesine sansür, Star TV’nin ‘Hükümet Kadın 2’ filmine sansür uyguladığı iddiası, TRT’nin sosyal medya paylaşımları nedeniyle çalışanını ihraç etmesi ve dokuz kadın tutukluya Kürtçe şarkı soruşturması… 17-23 Ağustos 2021 haftasının sansür gündemini derledik


Van’da 15 gün eylem ve etkinlik yasağı ilan edildi: (17 Ağustos) Van Valiliği kentte 15 gün süre ile eylem ve etkinlik yasağı getirildiğini duyurdu.

“Sosyal medya yasası” ile ilgili bilgiler belli olmaya başladı: (18 Ağustos) Hükümetin bir süredir gündeminde olan sosyal medyaya yönelik yasal düzenlemelerle ilgili detayların belirginleştiği iddia ediliyor.

Kitlesel fonlama platformu Fongogo’dan belgesel projesine sansür: (19 Ağustos) İlk belgesel çalışmasını yapan Serra Bucak’ın film projesi ile kitlesel fonlama platformu Fongogo’ya yaptığı başvuru, projenin “hassas konulara dokunduğu” gerekçesiyle geri çevrildi.

Adalet Bakanlığı, Boğaziçi’ndeki Kabe soruşturmasının hukuka uygun olduğunu söyledi: (19 Ağustos) Adalet Bakanlığı, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki sergide Kabe görseli olan bir eserle ilgili soruşturma kapsamında yapılan tutuklamalara dair Anayasa Mahkemesi’ne cevap verdi. Cevapta eşcinselliğin İslam’a göre haram olduğu ve tutuklamaların kanuna uygun olduğu belirtildi.

Star TV’nin ‘Hükümet Kadın 2’ filmine sansür uyguladığı iddia edildi: (23 Ağustos) Star TV’nin Hükümet Kadın 2 filmindeki CHP’ye oy verme sahnesini ve Kürtçe konuşulan bir sahneyi keserek yayımladığı iddia edildi.

TRT, sosyal medya paylaşımları nedeniyle çalışanını ihraç etti: (23 Ağustos) TRT’de 22 senedir montajcı olarak çalışan Deniz Salmanlı’nın, sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında önce soruşturma açıldığı, sonrasında da görevinden tazminatsız şekilde ihraç edildiği belirtildi.

Dokuz kadın tutukluya Kürtçe şarkı soruşturması: (23 Ağustos) Aralarında DTK Eş Başkanı ve HDP eski Milletvekili Leyla Güven’in de bulunduğu dokuz kadın tutuklu hakkında, “Kürtçe şarkı söyledikleri” gerekçesiyle disiplin soruşturması başlatıldı.