Kaboğlu’ndan sansür ifşası

CHP İstanbul Milletvekili Prof. İbrahim Kaboğlu, AKP belediyeleri tarafından kendisine uygulanan sansürü gündeme getirdi


Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Kürsüsü Bölüm Başkanlığından Şubat 2017’de KHK ile ihraç edilen ve 25 Haziran seçimlerinde CHP İstanbul Milletvekili seçilen İbrahim Kaboğlu, AKP’nin KHK ihracı hekimlere özel hastanelerde çalışma engeli getiren teklifin görüşüldüğü Sağlık Komisyonu’nda, yaşadığı bir sansür vakasını gündeme getirdi.

Gazete Duvar’ın haberine göre, Bursa Artvin Çevre Platformu tarafından düzenlenen bir etkinlik kapsamında Kaboğlu, Çöken Adalet ve Cerattepe başlığı altında vereceği konferans için ayarlanan Yıldırım Belediyesi’nin Barış Manço Salonu’nun rezervasyonunun, belediye başkanının isteğiyle iptal edildiğini açıkladı.

Bu durumu AKP’nin KHK ihracı hekimlere özel hastanelerde çalışma engeli getiren teklifin görüşüldüğü Sağlık Komisyonu’nda dile getiren Kaboğlu, “Bursa’da Yıldırım Belediye Başkanı’nın benim salonumu iptal etmesi… Demiş ki: Beni aday göstermezler. İsterseniz sizin yeni salonun parasını ben vereyim, ne olur, Barış Manço’da Kaboğlu konuşmasın” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın “Aslı yoktur” diyerek itiraz etmesi üzerine Kaboğlu, daha önce yaşadığı iki sansür örneğini de aktardı: “Kayseri Belediye Başkanı bir yıl önce özür dilemek için aradı çünkü kitap fuarına katılmama ‘hayır’ demişti. ‘Efendim, siyasal nedenlerle değil, salonumuz yok’ dedi. ‘Ama kitap standında bulunmak salonla ilgili değil ki’ dedim. Balıkesir Belediye Başkanı… KHK listesinde adım yer aldıktan sonra Balıkesir’e gittim, ‘Hocam, belediye salonunu iptal etti’ dedi, alternatif yer bulmuş! Ama tabii ki birkaç ay sonra ağlayarak görevden ayrılmasına sevinmedim ben. Yani kurtaramadı. Bu üç örneğe değinmemin nedeni şu: Hukuk eksikliği ortak nokta, yani hukuka saygı olayı.”