TRT, sosyal medya paylaşımları nedeniyle çalışanını ihraç etti

TRT’de 22 senedir montajcı olarak çalışan Deniz Salmanlı’nın, sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında önce soruşturma açıldığı, sonrasında da görevinden tazminatsız şekilde ihraç edildiği belirtildi


Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nda (TRT) 22 yıldır şef montajcı olarak görev yapan ve KESK Haber-Sen üyesi olan Deniz Salmanlı’nın sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında önce soruşturma açıldığı sonrasında da tazminatsız olarak ihraç edildiği belirtildi.

BirGün‘ün haberine göre TRT, Salmanlı hakkında 9 Nisan 2021 tarihinde “sosyal medya paylaşımları” nedeniyle disiplin soruşturması başlattı. Soruşturma kapsamında açığa alınan Salmanlı 9 Ağustos 2021 tarihinde TRT’den ihraç edildi. Salmanlı’nın üyesi olduğu Haber-Sen, konuyla ilgili olarak yürütmeyi durdurma talebinde bulundu fakat talep reddedildi. Soruşturmaya gerekçe gösterilen sosyal medya paylaşımlarının, “TRT Harbiye binasındaki arşivlerin uygunsuz taşınması, Hacı Bayram Veli Üniversitesi tarafından yapılan TRT Görevde Yükselme sınavında harem selamlık sınıf düzeni ve milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu ile Barış Atay ve Kızıldere katliamının yıldönümü” konuları hakkında olduğu dile getirildi.

Konuyla ilgili BirGün’e açıklama yapan Deniz Salmanlı, “TRT yönetimi süreç sonuçlanmadan bana önden kanunsuz bir şekilde ceza vermiş oldu” ifadelerini kullandı.