Haftanın sansür gündemi

Kağıthane Kaymakamlığı’ndan Çağlayan Adliyesi çevresinde bir günlük eylem ve etkinlik yasağı, Kürt sanatçı Axîn Biro’nun 15 gündür hapishanede hücre cezasında olması, İstanbul Valiliği’nin Onur Yürüyüşü’nü yasaklaması ve Marmaray güvenliğinin müzik yapan öğrencileri “rahatsız ettikleri” gerekçesiyle engellemesi… 22 – 28 Haziran 2021 haftasının sansür gündemini derledik


Yasaklara karşı müzik yapmak isteyen Ağaçkakan ve dinleyicileri gözaltına alınıp serbest bırakıldı: (22 Haziran) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni normalleşme adımları çerçevesinde gece 12’den sonra getirilen müzik yasağına tepki için konser veren rapçi Ağaçkakan gözaltına alınıp serbest bırakıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan müzik yasaklarının süreceğini açıkladı; karara tepki yağdı: (22 Haziran) Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Haziran’daki kabine toplantısı sonrası “Kusura bakmasınlar, gece kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yoktur” diyerek gece 12’den sonra müzik kısıtlaması olacağını açıkladı. Yasak açıklamasına #kusurabakıyoruz etiketiyle, başta müzisyenler olmak üzere pek çok kesimden tepki yağdı.

Şişli Kaymakamlığı Onur Haftası pikniğini yasakladı: (22 Haziran) Onur Haftası Komitesi’nin sosyal medyadan duyurduğuna göre Şişli Kaymakamlığı, Maçka Parkı’nda bugün gerçekleşecek Onur Haftası pikniğini yasakladı.

İstanbul Valiliği, Onur Haftası kapsamında Onur Yürüyüşü’nü yasakladı: (24 Haziran) Onur Haftası Komitesi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, İstanbul Valiliği’nin 26 Haziran’da yapılacak Onur Yürüyüşü’nü yasakladığı duyuruldu.

TRT 2’nin sosyal medya paylaşımını, “gökkuşağı renkleri içerdiği” yorumları üzerine sildiği iddia edildi: (24 Haziran) TRT 2’nin, sosyal medya hesabında paylaştığı bir çocuk oyunu görselini, takipçilerden gelen “gökkuşağı renkleri içeriyor” yorumları sonrası kaldırdığı iddia edildi.

Marmaray güvenliğinden müzik yapan öğrencilere “rahatsız ediyorsunuz” engeli: (26 Haziran) Güvenlik görevlileri, Marmaray’da müzik yapan öğrencilere “yolcuları rahatsız ettikleri” gerekçesiyle engel oldu. Yolcular güvenlik görevlilerine, “pandemide zaten destek almadılar, ne yapsınlar?” diyerek tepki gösterdi.

Kağıthane Kaymakamlığı’ndan bir günlük eylem ve etkinlik yasağı: (28 Haziran) Kaymakamlık, Çağlayan Adliyesi çevresinde yapılması planlanan eylem ve etkinliklere bir gün süreyle yasak getirildiğini duyurdu.

Kürt sanatçı Axîn Biro 15 gündür hücre cezasında: (28 Haziran) Alanya L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve prostat ve şeker hastalığı olan Kürt sanatçı Dengbej Axîn Biro, tecride karşı girdiği açlık grevi nedeniyle 15 gündür hücrede tutulduğunu iletti.

Onur Yürüyüşü’nde fotoğraf sanatçısı Murat Kahya da gözaltına alındı: (28 Haziran) 19. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü sırasında polis şiddeti ile gözaltına alınan birçok kişiden biri olan fotoğrafçı Murat Kahya, ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (22 – 28 Haziran) Sedat Peker’in sosyal medya hesaplarına, JinNews’un web sitesine, gazeteci Erk Acarer’in tweetine ve ETHA ve Umut gazetesinin web sitelerine erişim engeli getirildi.