Cezaevine sevk sırasında darp edilen dengbêj Axîn Biro’nun suç duyurusuna takipsizlik kararı

Ekim 2022’de Manavgat S Tipi Cezaevi’ne sevk edilirken tutuklu arkadaşlarıyla birlikte darp edilen ve işkenceye maruz kalan dengbêj Axîn Biro’nun yaptığı suç duyurusunda takipsizlik kararı verildi


Dengbêj Axîn Biro, 2015 yılında İzmir Gaziemir’de bir programa giderken gözaltına alınmıştı. Örgüt üyeliği iddiasıyla tutuklu yargılanan Biro’ya verilen hapis cezası ve yaşadığı hak ihlalleri daha önce de basına yansımıştı. Biro’nun avukatı Selvi Toprak Fırat, Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberinde yaptığı açıklamada sanatçının Manavgat S Tipi Cezaevi’ne sevki ve süreçteki hak ihlalleri şöyle aktarıldı:

“Biro’nun bu süreçte hastaneye götürülmediğini, insanlık onuruyla bağdaşmayan muamelelerle birçok temel hakkının ihlal edildiğini belirten Fırat, devamında 6 Ekim 2022 gecesi bilgi verilmeden Manavgat S Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiğini aktardı. Sevk sırasında Biro’nun tutuklu arkadaşlarıyla birlikte darp edildiğini ifade eden Fırat, cezaevi girişinde de çıplak aramaya maruz kaldıkları bilgisini paylaştı.”

“ … başvuruları üzerine İnsan Hakları Derneği Antalya Şubesi ve Antalya Barosu İnsan Hakları Merkezinin raporlarıyla doğrulanmasına rağmen Alanya ve Manavgat Cumhuriyet Başsavılığı’na yaptıkları suç duyurularının takipsizlikle sonuçlandığını kaydetti. Dengbêj Axîn Biro’nun enstrümanlarının kırıldığını söyleyen Fırat, ilk olarak tek enstrümanın verildiğini, defalarca yapılan başvurular üzerine diğer enstrümanların hasarlı olarak verildiğini ifade etti.”