Kürt sanatçı Axîn Biro 15 gündür hücre cezasında

Alanya L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve prostat ve şeker hastalığı olan Kürt sanatçı Dengbej Axîn Biro, tecride karşı girdiği açlık grevi nedeniyle 15 gündür hücrede tutulduğunu iletti


Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Kürt sanatçı Dengbej Axîn Biro (İbrahim Ertaş), ailesini telefonla arayarak tutuklu bulunduğu Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşadığı ihlalleri anlattı.

Biro, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı cezaevlerinde yapılan açlık grevi eylemleri gerekçe gösterilerek tutuklulara hücre cezaları verildiğini anlattı. Prostat ve şeker hastası olan Biro, kendisinin de açlık grevi eylemi nedeniyle 15 gündür hücrede tutulduğunu ekledi. Hücre cezalarının yanı sıra neredeyse her gün koğuşlara baskın düzenlendiğini, tutukluların eşyalarının dağıtıldığını, kitaplarına zarar verildiğini, sigaralarının kırılarak yere atıldığını ve psikolojik baskı uygulandığını ve yemek ve spor haklarına da kısıtlama getirildiğini ifade etti.

Axîn Biro, 13 Kasım 2015’te gözaltına alındıktan sonra “örgüt yöneticisi olmak” iddiasıyla tutuklanmış ve 22 yıl 6 hapis cezası almıştı. 23 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, prostat ve şeker hastası Biro’nun hastane sevkinin yapılmadığı öğrenilmişti.