Haftanın erişime engellenen içerikleri

Sedat Peker’in sosyal medya hesaplarına, JinNews’un web sitesine, gazeteci Erk Acarer’in tweetine ve ETHA ve Umut gazetesinin web sitelerine erişim engelleri… 22 – 28 Haziran haftasında erişimi engellenen içerikleri derledik


Gazeteci Erk Acarer’in tweetine engelleme: Gazeteci Erk Acarer, İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD) kurucularından Prof. Dr. Yaman Akdeniz’in İnsani Yardım Vakfı ile ilgili haberlerin ve tweetlerin engellenmesini eleştiren tweetini alıntılamış ve Twitter’dan vakıfla ilgili bilgiler paylaşmıştı. Acarer’in ilgili tweeti; “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle, İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 22 Haziran 2021 tarih ve 2021/1994 sayılı kararı ile erişime engellendi.

JinNews haber ajansının web sitesine erişim engeli: Kadın haber ajansı JinNews’a ait alan adları, “millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle; Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 22 Haziran 2021 tarih ve jinnews28.xyz – 2021/3298 sayılı ve jinnews29.xyz – 2021/3299 sayılı kararları ile erişime engellendi.

Sedat Peker’in sosyal medya hesaplarına erişim engeli: Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in YouTube kanalına, bazı videolarına ve Twitter ve Instagram hesaplarına; “millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle” erişim engeli getirildi. İlgili platformların Türkiye’de temsilcilikleri olmasına rağmen karar henüz uygulanmadı.

Sezgin Baran Korkmaz ve Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü ile ilgili tweetlere erişim engeli: Kara para suçlamasıyla aranan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin talebi üzerine Avusturya’da tutuklanan firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın 2016 yılında Bloomberg’e verdiği bir röportajda; dönemin Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı olan ve şu anda Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü görevinde bulunan Salim Arda Ermut hakkındaki sözleriyle ilgili tweetler, “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle; İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Haziran 2021 tarih ve 2021/3438 sayılı kararı ile erişime engellendi.

HDP İzmir İl Örgütü’ne saldırısı zanlısının İzmir Valiliği tarafından yönetilen otele gittiği yönündeki haberlere erişim engeli: Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne yaptığı silahlı saldırıda Deniz Poyraz’ı öldüren katil zanlısı Onur Gencer’in sık sık gittiği iddia edilen Balçova Termal Otel’in mülkiyetinin İzmir İl Özel İdaresi’nde bulunduğu ve İzmir Valiliği tarafından yönetildiğine dair tweetler ve haberler, “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle; İzmir 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Haziran 2021 tarih ve 2021/3681 sayılı kararı ile erişime engellendi. Erişime engellenen tweetler arasında, Türkiye İşçi Partisi milletvekili ve gazeteci Ahmet Şık’ın bir tweeti de bulunuyor.

Veryansın TV’nin “Tekkedeki Gizemli Apolet” haberine erişim engeli: Veryansın TV Mart 2021’de “Tekkedeki Gizemli Apolet” başlıklı haberinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli bir amiralin bir tekkede çekilmiş fotoğraflarını isimsiz ve yüzünü göstermeden yayımlayıp çeşitli sorular sormuştu. Veryansın TV yazarı Erdem Atay, 31 Mart 2021’de Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından ilgili haberin web sitesinden erişiminin engellemesine yönelik karar çıktığını ve itiraz ettiklerini belirtti. Atay, itirazları neticesinde aynı Sulh Ceza Hakimliği’nin, “02/04/2021 tarih ve 2021/4301 değişik iş sayılı erişimin engellenmesi talebinin reddi kararına” ilişkin yaptığı incelemede “verilen karar yasaya uygun olduğundan verilen karardan herhangi bir isabetsizlik görülmediğinden itirazın reddine karar verildiğini” duyurdu.

ETHA ve Umut gazetesinin web sitelerine erişim engeli: Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) “etha18.com” uzantılı internet adresine erişim, Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 25/06/2021 tarih ve 2021/2564 sayılı kararıyla erişime engellendi. Benzer şekilde; Umut gazetesinin “umutgazetesi28.org” uzantılı web sitesine erişim, Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 25/06/2021 tarih ve 2021/3564 sayılı kararıyla erişime engellendi.