Kağıthane Kaymakamlığı’ndan bir günlük eylem ve etkinlik yasağı

Kaymakamlık, Çağlayan Adliyesi çevresinde yapılması planlanan eylem ve etkinliklere bir gün süreyle yasak getirildiğini duyurdu


Kağıthane Kaymakamlığı’nın web sitesinden yapılan açıklamada; “28/06/2021 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi Meydanı ve çevresine çok sayıda toplanma çağrıları yapıldığı tespit edilmiştir” ifadeleri kullanılarak, 28 Haziran’da adliye çevresinde yapılacak her türlü eylem ve etkinliğin yasaklandığı duyuruldu.

Kaymakamlığın açıklaması şu şekilde:

“İlçemiz sınırları içerisinde yapılacak olan veya yapılması muhtemel açık/kapalı yer toplantısı, gösteri yürüyüşü ve basın açıklaması benzeri faaliyetleri öncesinden tespit edebilmek amacıyla sosyal medya ve açık kaynaklardan usulüne uygun yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen bilgiler doğrultusunda; 28/06/2021 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi Meydanı ve çevresine çok sayıda toplanma çağrıları yapıldığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda; ilgili kanun maddeleri ve buna ek olarak Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili hükümlerine istinaden genel sağlığın ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, kamu düzeninin sağlanması ve suç işlenmesinin önlenmesi adına;

Çağlayan Adliyesi Meydanı ve çevresinde gerçekleştirilmesi planlanan eylem, gösteri, toplanma, toplantı, basın açıklaması, oturma eylemi vb. tarz eylem ve etkinlikler 28/06/2021 tarihinden itibaren 1 (bir) gün süreyle YASAKLANMIŞTIR. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Öte yandan Barışçıl Toplantı ve Gösteri Hakkı İzleme Ağı kaymakamlığın duyurusunu; “Boğaziçi Üniversitesi önünde gökkuşağı bayrağı açtıkları için toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefetten dava açılan 12 öğrencinin 2. duruşması öncesinde Kağıthane Kaymakamlığı bir günlük eylem ve etkinlik yasağı ilan etti” iletisiyle paylaştı.