Haftanın sansür gündemi

RTÜK’ün kanallara verdiği cezalar, kentlerdeki eylem ve etkinlik yasakları, müzisyenlerin eylem ve dayanışma etkinlikleri, sanatçılara açılan hakaret davaları ve haftanın erişime engellenen içerikleri… 3 – 7 Haziran 2021 haftasının sansür gündemini derledik


RTÜK’ten FOX TV’ye, KRT’ye ve Halk TV’ye para cezası: (3 Haziran) RTÜK, Rize’de protesto edilen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin Şirin Payzın’ın programında eleştirildiği gerekçesiyle Halk TV’ye yüzde 2 idari para cezası kesti. Üst Kurul ayrıca FOX TV ve KRT’ye çeşitli sebeplerle para cezası verdi

Hakkari ve Rize’de eylem ve etkinlik yasakları uzatıldı: (3 Haziran) Valilikler, Rize’de taş ocaklarına karşı süren eylemleri, Hakkari’de ise “olası provokasyonlar ve genel sağlığın korunması” gibi nedenleri gerekçe göstererek şehirlerde 15’er gün boyunca eylem ve etkinlik yasağı uygulanacağını duyurdu.

Diyarbakır’da müzisyenlerden siyah eylem; İstanbul’da sanatçılar enstrümanlarını satışa çıkardı: (4 Haziran) Diyarbakır’da müzisyenler siyah giyinerek pandemi sürecindeki yaşadıklarına dikkat çekti ve acil çözüm çağrısı yaptı. İstanbul’da ise işsiz kalan sahne emekçileri için sanatçılar enstrümanlarını satışa çıkardı.

Ezgi Mola’ya destek veren 16 ünlü hakkında suç duyurusu: (4 Haziran) Cinsel saldırı suçlamasıyla yargılanan Musa Orhan’a hakaret ettiği gerekçesiyle Ezgi Mola hakkında dava açıldı. Musa Orhan’ın avukatı, Mola’ya dava açılmasına tepki gösteren 16 kişi hakkında, hakaret etikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Rap müzisyeni Şehinşah “Cumhurbaşkanına hakaret”ten gözaltına alındı: (7 Haziran) Şehinşah mahlasıyla bilinen rap müzisyeni Ufuk Yıkılmaz, Twitter hesabından 5 Haziran’da “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla gözaltına alındığını ertesi gün ise serbest bırakıldığını duyurdu.

Boğaziçi rektörlüğü, öğrenci protestolarına destek veren akademisyenlerin açacakları dersleri engelledi: (7 Haziran) Üniversiteye atanan kayyım rektör Melih Bulu ve yönetiminin, yarı zamanlı ders veren öğretim üyesi Feyzi Erçin’in yaz okulunda açması planlanan “Film Müziği” dersini onaylamadığı ve ilgili bölüme konuyla ilgili yazılı bir belge göndermediği belirtildi. Bir diğer yarı zamanlı öğretim üyesi Doç. Dr. Ecmel Ayral da derslerine son verildiği bilgisini Twitter’dan paylaştı.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (1 – 7 Haziran) Gazeteci Erk Acarer’in tweetlerine, Sedat Peker’in videolarına ve tweetlerine, tutuklu bir iş insanının savcı izindeyken tahliye edilmesine ilişkin haberlere ve Bodrum’da kıyıya borik asit dökülmesine ilişkin haberlere erişim engeli getirildi.