RTÜK’ten FOX TV’ye, KRT’ye ve Halk TV’ye para cezası

RTÜK, Rize’de protesto edilen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin Şirin Payzın’ın programında eleştirildiği gerekçesiyle Halk TV’ye yüzde 2 idari para cezası kesti. Üst Kurul ayrıca FOX TV ve KRT’ye çeşitli sebeplerle para cezası verdi


Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yönelik “Daha dur, bunlar iyi günler” sözlerinin kadına şiddet anlamına gelmediği gerekçesiyle, Halk TV programcısı Şirin Payzın’ın eleştirilerinden dolayı kanala yüzde 2 idari para cezası verdi. Üst Kurul ayrıca Masumiyet dizisindeki bazı sahneler nedeniyle FOX TV’ye ve Rifat Serdaroğlu’nun katıldığı bir programda sarf ettiği sözler nedeniyle de KRT’ye para cezası verdi.

RTÜK’ün Halk TV kararı oy çokluğuyla alındı. Kararı önce RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşçı Twitter hesabından duyurdu. Şirin Payzın, Sözüm Var programında, “Cumhurbaşkanı’nın çıkıp bir kadın siyasetçiye şimdilik az dövdüler ama ileride daha fazla da dövebilirler anlamında şiddeti ve dövmeyi önceleyen ve de yücelten bir tavır takınması İstanbul Sözleşmesi’nden de neden çıktığımızı anlatıyor… Kadına yönelik şiddettir bu açıklamalar” demişti. Üst Kurul üyesi Okan Konuralp’ın sosyal medya hesabından açıkladığı kararın ayrıntılarına göre ise kurul, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meral Akşener’e yönelik sözlerinin “cinsiyetçi/şiddeti azmettirici” olmadığını belirtti. Kararda ayrıca “iki parti liderinin siyasi atışmalarından izleyicileri kadına şiddet konusuna yönlendirmenin yayın ilkesi ihlali olduğu” öne sürüldü. Kararı internet sitesinden de duyuran Halk TV, mayıs ayı izlenme oranlarını paylaştığı haberinde “RTÜK’ün çeşitli bahanelerle ceza kestiği Halk TV, izleyicilerin desteğiyle yoluna devam ediyor. AB grubunda son 13 ayın 11’ini birincilikle bitiren Halk TV, toplumun neredeyse dörtte üçüne tekabül eden ABC grubunda da liderliğini perçinledi” ifadelerini kullandı.

FOX TV VE KRT’YE DE CEZA

Öte yandan Okan Konuralp Twitter’daki paylaşımında, Halk TV’nin yanı sıra KRT ve FOX TV’nin de ceza aldığını açıkladı. Konuralp, KRT’ye verilen cezanın sebebinin SADAT olduğunu söyledi.

Üst Kurul, KRT’de yayımlanan Söz Meclisi programına konuk olan Rifat Serdaroğlu’nun, “15 Temmuz gibi ne olduğu belli olmayan darbeler…. Bunlar gibi dandik darbeye muhatap olmadım ki ben. Darbenin hasına muhatap oldum” ifadelerinin ‘en başta şehit ve gazilere, TBMM ve Cumhurbaşkanının itibarına, cuntaya direnen güvenlik güçlerine ve sivil halka hakaret ettiği ve iftirada bulunduğuna’ karar vererek söz konusu yayını ‘yasa ihlali’ olarak değerlendirdi. Serdaroğlu’nun yayının bir başka bölümündeki sözlerini de 6112 sayılı kanuna aykırı bulan RTÜK, kanala idari para cezası uygulanmasına hükmetti. FOX TV’ye verilen cezanın sebebi ise Masumiyet dizisindeki kadına yönelik fiziksel şiddet sahneleri.

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre ise RTÜK haftalık olağan toplantısında Masumiyet dizisi hakkında hazırlanan raporu görüştü. Yapılan müzakereler sonucunda, “başka bir kadınla evlilik arifesinde olan dizinin zengin karakterinin bir çalışanı ile yaşadığı ilişkide çıkan bir tartışmada, hamile olan kadını sandalyeyle dövmesi ve faili meçhul bir şekilde ağır yaralı olarak arabadan atması” sahnelerinden ötürü dizinin, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’u ihlal ettiğine karar verdi.