Rap müzisyeni Şehinşah “Cumhurbaşkanına hakaret”ten gözaltına alındı

5 Haziran’da “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla gözaltına alınan rap müzisyeni Şehinşah bir gün sonra serbest bırakıldığını duyurdu


Şehinşah mahlasıyla bilinen rap müzisyeni Ufuk Yıkılmaz, “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla 5 Haziran’da gözaltına alındığını Twitter’dan “Eve giderken, cb hakaretten havalimanında gözaltına alındım arkadaşlar. Yine nezarethanedeyim… takip edemiyorum bir sürü dosya var birini kovalıyom diğeri çıkıyo.  sabır dileyin bana tek isteğim. (Genel)” iletisiyle duyurdu.

Şehinşah bir gün sonra attığı tweet’te serbest bırakıldığını belirtti:

Aynı gün (6 Haziran) Şehinşah’ın avukatı Kardelen Başak da Twitter üzerinden, müvekkilinin gözaltı ve sorgulanma süreçlerine dair şu ifadeleri kullandı:

“dün evine dönerken İzmir havaalanından gözaltına alınan müvekkilim Ufuk Yıkılmaz iki farklı dosya ile ilişkili olarak cumhurbaşkanına hakaret suçu kapsamında birazdan nöbetçi mahkemeye ifade verecek. gelişmelerden haberdar edeceğim. dosyalardan birisi daha evvel de ifade verdiğimiz bir şarkı sözü kapsamında (hepsi benim 2), diğerinin de şarkı sözü olduğunu varsayıyoruz, birazdan belli olacak. sanatçının ikinci dosyası da tahmin ettiğimiz gibi başka bir şarkı sözü dolayısıyla. bu sözlerle de ilgili defalarca ifade vermesi ve çıkan takipsizlik kararlarına rağmen tekrar YAKALAMA çıkarılarak bir hukuk garabeti yaşatılmaya devam etmekte. (şarkı ismi: sayın türk) biz her şeye rağmen halen anayasal güvence altında olan düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmaya devam edip sansürü reddedeceğiz. korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz. ilk sorgudan serbest, ikinci sorgu için hala bekletiliyor. izmirden istanbul’a segbis ile bağlanmayı beceremediler saatlerdir. ikinci sorgudan da serbest. çok şükür. bu korku imparatorluğu yıkılacak elbet.”

Rap müzisyeni Şehinşah Eylül 2019’da, bir şarkısında geçen sözler nedeniyle gözaltına alınmış ve serbest bırakılmıştı.