Boğaziçi rektörlüğü, öğrenci protestolarına destek veren akademisyenlerin açacakları dersleri engelledi

Üniversiteye atanan kayyım rektör Melih Bulu ve yönetiminin, yarı zamanlı ders veren öğretim üyesi Feyzi Erçin’in yaz okulunda açması planlanan “Film Müziği” dersini onaylamadığı ve ilgili bölüme konuyla ilgili yazılı bir belge göndermediği belirtildi. Bir diğer yarı zamanlı öğretim üyesi Doç. Dr. Ecmel Ayral da derslerine son verildiği bilgisini Twitter’dan paylaştı


Fotoğraf: Ozan Acıdere

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım olarak atanan rektör Melih Bulu’nun yardımcısı Mehmet Naci İnci imzasıyla paylaşılan 28 Mayıs 2021 tarihli bir karara göre; Boğaziçi’nde önümüzdeki sene güz döneminde açılacak zorunlu derslerin “mümkün olduğunca tam zamanlı ve öğrenci değerlendirmelerinde notu 3.00 altında olmayan öğretim üyeleri tarafından verilmesi” rica edildi. Bu kararın ardından 30 Mayıs’ta, üniversitede yarı zamanlı ders veren öğretim üyesi ve avukat Feyzi Erçin’in yaz okulunda vereceği “FA 481 – Film and Music” (Film ve Müzik) dersinin; önceki derslerinde “notlandırmada adaletsizlik yaptığı” gerekçesiyle reddedildiği belirtildi. Böylece Boğaziçi Üniversitesi’nde 2013’ten beri filmlerde klasik müzik kullanımı ve film müziği gibi konularda yarı zamanlı öğretim üyeliği yapan Erçin’in dersleri engellenmiş oldu.

Medyascope‘un haberine göre rektör yardımcısı olarak atanan İnci’nin imzasını taşıyan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

“Feyzi Erçin isimli kişinin öğrencilere verdiği harf notlandırmasında sorun görünmektedir. Ya adaletli notlandırma yapmıyor veya dersin içeriği 3 kredilik ders yükünü yansıtmıyor. BU standartlarına uygun ders verilmediği kanaati hasıl olmuştur. Bu nedenle bu kişinin kurumumuzun eğitim ve öğretim kalitesini olumsuz yonde etkilediği değerlendirilmiştir. Bu nedenle kurumumuzda ders vermesi uygun değildir.”

https://twitter.com/feyzi_ercin/status/1399031190032728065?s=20

 

Melih Bulu’ya karşı yapılan protestolar beşinci ayına girerken, gözaltına alınan öğrencileri öğretim üyesi kimliğiyle ve aynı zamanda avukatları olarak da destekleyen Feyzi Erçin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “rektör yardımcısının kendi kanaatine göre karar vermesi, okulun iç işleyişindeki hukuksuzluğu ve rektör yardımcılarının kural tanımamazlığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Feyzi Erçin’in ders vermesinin engellenmesinin ardından İşletme Fakültesi’nde yarı zamanlı ders veren Doç. Dr. Ecmel Ayral’ın da derslerine son verildiği belirtildi. Ayral Twitter’dan paylaştığı iletisinde “21 yıldır zevkle, gururla, gönülden hizmet ettiğim Boğaziçi öğrencilerine artık ders veremeyeceğimi öğrendim bu sabah. İçim cız etti” ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/ecmelayral/status/1400900199137038337?s=20

 

Boğaziçi Direnişi Twitter hesabı da son gelişmelere dair bilgileri şu şekilde paylaştı: