Haftanın erişime engellenen içerikleri

Gazeteci Erk Acarer’in tweetlerine, Sedat Peker’in videolarına ve tweetlerine ve Bodrum’da kıyıya borik asit dökülmesine ilişkin haberlere getirilen erişim engeli… 1 – 7 Haziran haftasında erişimi engellenen içerikleri derledik


Gazeteci Erk Acarer’in tweetlerine engelleme: Gazeteci Erk Acarer’in, Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk ile Mehmet Ağar’ın ve Orgeneral Arif Çetin’in bağlantılarını açıkladığı tweetleri, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 1 Haziran 2021 tarih ve 2021/6042 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Sedat Peker’in videolarına ve Jandarma Genel Komutanlığı’na cevap verdiği tweetlere engelleme: Sedat Peker’in, YouTube kanalında yayımladığı videolarının ikinci ve üçüncü bölümlerinin yanı sıra; Peker’in Elazığ’da şüpheli şekilde hayatını kaybeden gazeteci Yeldana Kaharman’ın ölümü ile ilgili iddialarına ilişkin açıklama yapan Jandarma Genel Komutanlığı’na cevap verdiği tweetleri, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 1 Haziran 2021 tarih ve 2021/6491 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Bodrum’da kıyıya borik asit dökülmesi haberlerine engelleme: Bodrum Yalıkavak Mahallesi’ndeki Delta Otel’in kıyı kesimine kimyasal bir madde olan borik asit dökülmesine dair iddiaların yer aldığı haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; Büyükçekmece 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 4 Haziran 2021 tarih ve 2021/3706 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine engelleme: Mezopotamya Ajansı (MA), Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde patates dağıtımı sırasında yaşanan izdihamla ilgili olarak, Valiliğin açıklamasını da içeren, “Valilik patates izdihamında halkı suçladı: Provokasyon” başlıklı bir haber yayımladı. Ajansın haberine göre Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı, Valiliğin adı geçen haberden rahatsız olması üzerine ajansın web sitesini üst üste 7 kez kapattırdı. Mahkeme ise, söz konusu haberin “ağır eleştiri” içerip, “kamu düzeninin korunmasına aykırı” yayın olduğuna hükmetti.

Afetleri çocuk yaşta evliliklerin yasaklanmasının sebebi sayan profesörle ilgili haberlere engelleme: 2020’de yaşanan Elazığ depremi sonrasında, Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Bedri Gencer, afetlerin “zinanın yasal olması” ve “çocuk yaşta evliliklerin yasaklanması” sonucu gerçekleştiğini iddia etmişti. Gencer ile ilgili çıkan haberler; İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 9 Nisan 2021 tarihli ve 2021/2382 sayılı kararındaki içeriklerle benzer olduğu gerekçesiyle; Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 4 Haziran 2021 tarih ve 2021/126 sayılı kararı ile erişime engellendi.